Päivää vaille valmis

Sixin viimeinen varsinainen maastopäivä ajettiin perjantaina. Päivään mahtui kaksi uutta maastokoetta ja jo kolmatta päivää ajettu La Glorian maastokoe, joka rupesikin olemaan jo varsin haastavassa kunnossa. Pöly ja kuumuus olivat jälleen kuljettajien riesana, mutta tässä vaiheessa kisaviikkoa kaikki ovat enemmän tai vähemmän jo tottuneet olosuhteisiin.

Nuorten maajoukkueemme kaksi jäljellä olevaa kuljettajaa Antti Hänninen ja Eemil Helander pitivät Suomen yhä kahdeksantena, eikä sijoitus tule siitä luultavasti muuttumaan mihinkään myöskään viimeisenä päivänä. Italia jatkaa selvällä erolla nuorten kisan kärjessä ja he ovat matkalla kohti maailmanmestaruutta. USA on selvä kakkonen ja kolmantena oleva Ranska sai kasvatettua eroa neljäntenä olevaan Chileen, joten mitalistit vaikuttavat selviltä.

Kaksijakoinen päivä

Roni Kytösen keskeytyksen jälkeen Hänninen ja Helander ovat pitäneet kahdestaan Suomen maajoukkueen lippua yllä. Viidentenä kisapäivänä kaksikolla oli varsin erilainen päivä.

Hänninen on ennen loppucrossia E2-luokassa 22. ja yleiskilpailussa 45.

- Päivä kulki ihan hyvin. Tänään yritin taas ajaa rennosti ja ensimmäisellä kierroksella se onnistuikin hyvin. Toisella kierroksella sitten tuli yritettyä vähän liikaa ja virheitä tuli. Vähän meinaa flunssa vaivata, mutta onneksi enää on jäljellä vaan loppucrossi, Hänninen kertoi.

Helanderin päivä ei kulkenut aivan yhtä positiivisissa merkeissä. Ennen loppucrossia Helander on E1-luokassa yhä 12. ja yleiskilpailussa 51.

- Tänään oli huonointa ajoa koko viikkona. Kaikki tuntui vaikealta, eikä ajorytmiä löytynyt lainkaan. Viisi päivää on nyt kuitenkin ajettu läpi ja enää on loppucrossi jäljellä, Helander kertoi.

Australia lähes varma mestari

Aikuisten maajoukkuekisassa Australia on matkalla kohti selvää maailmanmestaruutta. Toisena oleva USA on jo yli seitsemän minuutin päässä, joten Australia voi ottaa loppucrossin rennosti. Italia pitää kolmatta paikkaa hallussaan ja heidän pronssi vaikuttaa myös selvältä.

Myös naisten luokassa mestaruus on matkaamassa Australiaan, sillä he johtavat kisaa lähes yhdeksän minuutin turvin ennen USA:n joukkuetta. Espanja on kolmantena yhdeksän minuutin päässä kakkossijasta. Kun neljäntenä oleva Ruotsi on jo 40 minuuttia Espanjaa perässä, on mitalit käytännössä jaettu myös naisten luokassa.

Yleiskilpailussa Daniel Milner jatkaa vauhdikasta menoaan ja johtaa kisaa puolentoista minuutin erolla Taylor Robertiin. Daniel Sanders on yhä kolmas ja hän on jäänyt 33 sekuntia Robertista.

Karppinen ja Pylväs matkalla kohti maalia

Dynaset Hydraulics -kerhojoukkue jatkaa myös matkaa kohti maalia. Reijo Karppinen ja Jukka Pylväs ajoivat viidennen päivän läpi ilman AT-pisteitä, nautiskellen kahdesta uudesta maastokokeesta. Mikäli Karppinen ei ota viimeisenäkään päivänä AT-pisteitä, on Chilen kilpailu hänen viides ”nolla AT-Sixi”. Kaksikon ainoa ongelma oli tänään Pylvään ”kaatumatauti”, mutta menoa rauhoittamalla tilanne parani.

Kilpailun loppucrossi ajetaan Vina del Marin lähellä sijaitsevalla Conconin rannalla.

World Trophy, tilanne 5 päivän jälkeen

1. Australia
2. USA +7:29
3. Italia +11:35
4. Ranska +17:11
5. Espanja +20:18

Junior World Trophy, tilanne 5 päivän jälkeen

1. Italia
2. USA +3:35
3. Ranska +16:32
4. Chile +18:01
5. Australia +29:24
… 8. Suomi +6:54:14

Junior World Trophy, tilanne 5 päivän jälkeen

1. Australia
2. USA +8:54
3. Espanja +19:04
4. Ruotsi +1:00:03
5. Portugali +1:14:37

Xracing