Päitsin ratkaisut sunnuntaina – reitit hyvässä kunnossa

Viime vuonna Jämsässä kaasuteltiin lumettomissa maisemissa Viime vuonna Jämsässä kaasuteltiin lumettomissa maisemissa

Jouni Koutonen, millaisessa kunnossa ovat Päitsin pätkät tällä hetkellä ja entäpä mitä jos Suomessa nähdään aikainen kevät?

Tällä hetkellä jokainen pätkä on hyvässä kunnossa ja kaikissa on pohjat hyvin jäässä. Oikeastaan kaikkia pätkiä ajetaan säännöllisesti, joten ne pysyvätkin hyvässä kunnossa. Vaikka kevät tulisi aikaisin ei Lahden yläpuolisilla pätkillä ole koskaan ongelmia, vaan ne kestävät hyvin. Ja etelän pätkille meillä on varasuunnitelmat olemassa, jos tulee pehmeää. Sen suhteen meillä ei ole mitään huolta.

Kuinka monta pätkää ajetaan per päivä ja kuinka monta niistä on uusia?

Lauantaina ajetaan 18 maastokoetta ja niistä kaksi on täysin uutta. Lisäksi Sysmässä ajetaan yksi uusi pätkä, mikä on muutama vuosi sitten ajettu kilpailussa. Lauantain täysin uudet pätkät sijaitsevat Jämsän seudulla ja Rutalahdella. Sunnuntaina on ohjelmassa 11 maastokoetta ja Mäntsälän jälkeen on ohjelmassa viisi uutta maastokoetta viime vuoteen nähden. Sunnuntain ensimmäinen maastokoe on myös uusi ja se ajetaan Vierumäen maastossa. Aamun startista on vain noin kilometrin matka maastokokeen starttiin. Eli sunnuntai muuttuu melkoisesti.

Jämsässä nähdään uuden pätkän lisäksi myös uusi kokoomataukopaikka. Emme enää mahdu järkevästi vanhalle taukopaikalle huoltoasemien pihaan, joten huolto on nyt Jämsän motocrossradan varikkoalueella. Jämsäläiset ovat kehittäneet tuota varikkoaluetta melkoisesti ja siellä on hyvät tilat.

Mikä tulee olemaan kilpailun pisin maastokoe?

Sunnuntaina aamulla ajettava Huhdanoja tulee olemaan pituudeltaan 18 kilometriä ja se on kisan pisin pätkä.

Missä ratkaistaan kilpailun voitto?

Sanoisin, että tänä vuonna voitto ratkaistaan vasta sunnuntaina. Silloin on ohjelmassa viisi yli 15 minuutin mittaista maastokoetta, jotka vaativat kuntoa. Muutenkin sunnuntai on tiivistempoisempi ja tavallaan myös raskaampi päivä. Kun lauantain reitistä maastokokeita on 24%, niin sunnuntain reitistä vastaavasti 34 % on maastokokeita.

Kilpailusta on muutenkin tulossa tavallaan kaksijakoinen. Lahden yläpuolella on huomattavan paljon lunta, kun taas etelän pätkillä sunnuntaina ei ole. Joten voi olla, että eri miehet ovat vahvoilla eri päivinä.

Xracing