MX-Liigassa tiukat loppuväännöt mitaleista
Aikuisharrastajien MXB-luokan kirkkaimpien mitalien omistajat ratkottiin jo sarjan toiseksi viimeisessä kisassa Alavudella, mutta Riihimäen päätöskisaan matkasi tiukka kolmikko Tatu Moilanen, Rauno Nurminen ja Mikko Taulanne ottelemaan pronssista lähes tasapisteissä.
Päivän avauserässä Moilanen oli epäonninen ja jäi ylimääräisten ohjelmien vuoksi vasta viidenneksitoista. Taulanne pohjusti tietä mitalille ajamalla neljänneksi, Nurmisen ollessa erän tulosten seitsemäs. Toisessa erässä Moilanen otti startin nimiinsä ja pokkasi MotoCenterin holeshot-palkinnon. Nurminen ja Taulanne lähtivät hakemaan nousua hiukan kymmenennen sijan huonommalta puolelta.
Erän vanhetessa kärkeen nousi jo avauserän suvereenisti voittanut Janne Iivonen. Kun myös Toni Nordman ja Toni Rautanen ohittivat Moilasen alkoi näyttää selvältä, että pronssikamppailusta tulee Taulanteen ja Nurmisen välinen. Vaikka Taulanne pystyi ensimmäisessä erässä puristamaan lopussa ohi Nurmisen, konkari näytti toisessa, että ajokunto on edelleen tallella. Nurmisen hurja erän loppuveto nosti hänet ohi Taulanteen ja Janne Aaltosen ja näin pronssikisa päättyi tasapisteisiin.
Pronssin ratkaisi Taulanteelle Riihimäen avauserässä ajettu neljäs sija, parempien eräsijojen vertailussa Nurmisen paras oli kahdesti ajettu viides. Sarjan mestari on Jarno Tyllinen ja hopeaa pokkaa Toni Nordman.
14-18- vuotiaiden MXJ:ssä avoinna olivat vielä hopea ja pronssi. Pekka Nissinen antoi mitaliväännössä muille tasoitusta putoamalla ensimmäisen erän kärkikamppailusta yhdeksänneksi. Jesse Uurinmäki voitti erän ja oli näin pisteissä aivan Nissisen kannoilla kolmantena. Samalla Uurinmäki veti lisää etumatkaa erän viidenneksi ajaneeseen Samu Ylikarjulaan.
Toisessa erässä mentiin pitkään Henri Jumppasen johdolla, mutta Nissinen tuli takaa ja otti ykkössijan, jota hän piti aina viimeisen kierroksen toiseksi viimeiseen mutkaan asti. Vasta junioreiden Suomen Cup-mestaruuden varmistanut Lari Jukola
näytti, että sopeutuminen 125-kuutioiseen on hyvässä mallissa, Jukola oivalsi loppumutkiin loistavan ajolinjan ja vei erävoiton.
Nissisen kakkospaikka takasi hänelle kuitenkin sarjan hopeaa, Uurinmäki ajoi kolmoseksi ja piti näin sarjassa saman sijan. Sarjan voitonhan varmisti jo aiemmin Jaro Pääkkönen.
Naiskilpailijoita kauden päätökseen saapui paikalle vain kymmenen. MXD-luokassa mentiin jo tuttuun tahtiin, Sanna Kärkkäinen oli jälleen täysin ylivoimainen ja voitti molemmat erät. Näin Kärkkäinen otti Liigamestaruuden voittamalla kaikki 12 erää. Hopean ja pronssin kohtalo oli Hanna Mertsalmen ja Ria Virtasen käsissä, Virtanen oli kummassakin erässä terävämpi alkukierroksilla, mutta Mertsalmi puristi kummassakin erässä ohi kakkossijalle ja vei hopean. Virtasen erien kolmossijat sinetöivät hänelle sarjan pronssimitalin.
Motocross-kausi jatkuu ensi viikonloppuna Hyvinkäällä kerhojoukkueiden SM-kisan merkeissä. Lokakuun 15. päivä ajetaan vielä ATV-luokan kauden päätös-SM ja MXJ:n kansallinen kisa Heinolassa ja kausi huipentuu 21.-22.10. Lahden Suurhallissa
ajettavaan Supercrossin SM-finaaliin.
Täydelliset tulokset:
http://www.mylaps.com/results/showevent.jsp?id=719055
Teksti: Totti Raittila
Kuva: Xracing