Mitä kannattaa seurata Jämsässä?

Henry Oleniuksen tyylinäyte Tampereen näytöskisasta. Henry Oleniuksen tyylinäyte Tampereen näytöskisasta.

Rata

Kyseinen kilpailu järjestetään ensimmäistä kertaa Suomessa ja on erittäin mielenkiintoista millaisen radan järjestäjät ovat saaneet tehtyä. Radan tekeminen on sisäänsä haastavaa, koska sen täytyy olla lajin luonteen mukaan haastava, mutta samalla vauhdikas ja ajetava. Menneinä vuosina hallienduron MM-sarjassa radat ovat olleet liian vaikeita, mutta nykyisellään niistä on saatu paljon ajettavampia. Tosin ääriesimerkki oli Münchenin X-gamesien rata, joka oli ennemmin supercrossia, kuin enduroa.

Maailmantähdet vs. tavikset

Kuinka lujaa Seistola, Remes ja Tarkkala menevät, verrattuna Suomessa ajaviin kuljettajiin. Kolmikko on ainakin MM-sarjassa tottunut extremeosuuksiin, joten olo pitäisi olla kotoisa. Seistola haki aggressiota kisaa varten huoltamalla muutaman tunnin ajan pyöräänsä ja vaihtamalla siihen renkaat, joten kiukkua löytyy varmasti.

Lentävä Matto

Jari Mattila on tunnettu rajusta ajotyylistä ja ennen kaikkea siitä, että hän antaa varmasti kaikkensa. Helsingin supercrossin yhteydessä ajetussa extreme endurossa Mattila hyppi esteiden yli niin riskirajoilla, että montaa muuta hirvitti. Viimeisimpien huhujen mukaan Mattilan vauhti on ollut treeni extremeillä kylmää.

Nuoret innokkaat

Viime syksynä Tampereen superin yhteydessä ajetussa näytössä kisassa Henry Olenius esitteli yleisölle lennokkaimmat ”etukautta ympäri” suoritukset. Kuka nuorista kuljettajista yltää Jämsässä samaan, vai jatkaako Olenius vastaavia suorituksia myös Jämsässä.

Mitä Hurri näyttää?

Poistuessani Hyvinkään MM-varikolta viime sunnuntaina illalla, lupasi Husaberg -kuljettaja Kimmo Hurri näyttää jotain Jämsässä. Me kaikki innolla odotamme mitä Hurri näyttää, toki toivoen että vaatteet pysyvät päällä.