Lahdella painajaismainen kisa Italiassa
Timo Lahti osallistui lauantaina Italian Lonigossa ajettuun speedwayn SEC Challenge -kilpailuun, jossa jaettiin kuusi paikkaa kauden 2026 Speedway European Championship -sarjaan.
Lonigon kilpailua leimasivat pitkät ratatyöt ja haastavat olosuhteet. Lopulta kilpailu jouduttiin keskeyttämään erän 16 jälkeen rataolosuhteiden vuoksi, minkä seurauksena lopputulokset vahvistettiin neljän ajetun eräkierroksen perusteella.
Lahden kilpailu käynnistyi erässä kolme. Kolmosradalta hyvin startannut kouvolalainen oli vakiinnuttanut paikkansa toisella sijalla Piotr Pawlickin perässä. Kolmannella kierroksella vauhti kuitenkin hyytyi, kun hänen pyörästään puhkesi takarengas. Sekä Maciej Janowski että David Bellego pääsivät ohittamaan Lahden, joka nilkutti maaliin viimeisenä.
Toiseen erään valmistautuminen toi lisää vastoinkäymisiä, kun pyörä osui starttipaikkaa valmistellessa ritsaan ja sammui juuri ennen aikarajan umpeutumista. Tämän seurauksena Lahti suljettiin erästä.
– Jatkopaikka oli kahdella nollalla mennyttä ja väkisin se sen jälkeiseen tekemiseen vaikutti. Se teki tästä todella vaikean kilpailun, Lahti summasi.
Lonigon kilpailussa starttipaikoilla oli suuri merkitys, ja Lahti ajoi numerolla yhdeksän, mikä tarkoitti kahta sisäradan starttia kilpailun loppupuolella. Kilpailun keskeytyksen vuoksi hän ei kuitenkaan päässyt hyödyntämään toista sisäradan starttipaikkaansa, joka oli selkeästi päivän paras lähtöpaikka.
– Lähtöpaikat olivat tiedossa ja suunnitelma selkeä. Ensimmäisestä kahdesta erästä piti ottaa kaikki mahdolliset pisteet varmalla ajolla ja kahdessa viimeisessä ratkaista peli hyödyntämällä sisäradan starttipaikat. Kun kilpailu kuitenkin keskeytettiin, jäi toinen sisäradan erä ajamatta. Eipä sillä suurta merkitystä ollut, sillä tässä kisassa on sama oletko seitsemäs vai viidestoista.
Vaikeuksista huolimatta Lahti pystyi parantamaan tekemistään kilpailun edetessä ja voitti neljännen eränsä selkeästi. Neljän ajetun eräkierroksen jälkeen pistesaldossa oli kuitenkin ainoastaan kolme pistettä, mikä toi 15. sijan päivän kilpailussa. Näin EM-sarjapaikka kaudelle 2026 jäi haaveeksi.
– Omaan piikkiin tämä surkea suoritus menee. Ensimmäisen erän renkaan puhkeamisen jälkeen uskoin vielä nousevani, mutta toisen erän hylkäys ennen starttia löi maahan. Sen jälkeen kolmanteen erään oli niin pitkä tauko, että säädöt olivat jo ihan metsässä. Neljännessä päästiin takaisin peliin, mutta se oli liian myöhäistä, Lahti päättää.
Kilpailun voittoon ajoi Tšekin Jan Kvech ennen Puolan Maciej Janowskia ja Tanskan Mikkel Michelseniä.
Tulokset (SEC Challenge, Lonigo):
- Jan Kvech (Tšekki) – 11 (3,2,3,3)
- Maciej Janowski (Puola) – 9 (2,2,3,2)
- Mikkel Michelsen (Tanska) – 8 (1,3,3,1)
- Rasmus Jensen (Tanska) – 7 (0,3,1,3)
- Przemysław Pawlicki (Puola) – 7 (3,d,3,1)
- Piotr Pawlicki (Puola) – 7 (3,1,2,1)
- Mads Hansen (Tanska) – 6 (1,3,1,1)
- Adam Ellis (Iso-Britannia) – 6 (2,2,2,0)
- Paweł Przedpełski (Puola) – 5 (0,3,0,2)
- Nicolas Covatti (Italia) – 5 (3,w,w,2)
- Kim Nilsson (Ruotsi) – 5 (1,1,w,3)
- Tom Brennan (Iso-Britannia) – 5 (2,1,2,0)
- David Bellego (Ranska) – 5 (1,0,2,2)
- Kai Huckenbeck (Saksa) – 5 (2,2,1,0)
- Timo Lahti (Ruotsi) – 3 (0,w,0,3)
- Adam Bednar (Tšekki) – 1 (0,d,1,0)
- Giovanni Nichele (Italia) – 0 (u)
- Kevin Melato (Italia) – 0 ()