Kaksi tuplavoittajaa Karkkilassa
Lauantaipäivä Karkkilassa käynnistyi MXC/B-luokan ensimmäisellä kisaerällä. Mukana oli myös kolme C/A-luokan kuljettajaa. Miro Varjonen pääsi alussa muilta karkuun, johti koko ajan ja ajoi erän voittoon. Kasimir Hindersson taisteli itsensä alun kuutospaikalta erän kakkoseksi. Otto Kumpulainen oli erän kolmas ja samalla C/B-luokan nopein. Luokan toinen oli Aaro Menna ja kolmas Jere Padinki. C/A:n kolmospaikan nappasi Aaron Laine
Toisessa erässä Kasimir Hindersson ajoi selkeään voittoon ennen Miro Varjosta ja tämähän tiesi sitä, että Hindersson nousi koko kisan voittajaksi ennen toiseksi sijoittunutta Varjosta. Erän kolmoseksi ajoi Aaro Menna, ollen samalla C/B-luokan nopein. Näin Menna nousi luokan voittoon tasapistein ennen Otto Kumpulaista. Kolmantena miehenä podiumille kipusi Heikki Vähäpesola.
Aaltonen hallitsi
MXV45- ja MXV55-luokat ajoivat samassa erässä. Avauserää hallitsi Miska Aaltonen lähdöstä maaliin. Lari Lehtiö ajoi toiseksi ja Tommi Laine kolmanneksi. MXV55-luokan voittaja Pasi Virtanen ajoi maaliin erän kahdeksantena. Luokassaan toiseksi sijoittui Antti Vartiainen ja kolmanneksi Antti Paasonen.
Miska Aaltonen hallitsi myös MX45:n toista erää ja kuittasi näin Karkkilasta täydet Cup-pisteet. Lehtiö oli jälleen toinen ja Laine kolmas kuten avauerässäkin. Tässä järjestyksessä miehet nousivat myös podiumille. MX55:ssä oli Antti Vartiaisen vuoro voittaa ennen Pasi Virtasta ja Antti Paasosta. Podiumille kolmikko nousi järjestyksessä Vartiainen, Virtanen ja Paasonen.
Wiikin tahtiin
MXV35-luokan avauserässä kärkikaksikko erottui selkeästi muusta joukosta. Alexander Wiik ja Jarno Mattila ajoivat koko erän ajan peräkkäin maaliin saakka. Erän kolmonen oli Markus Jaakola.
Toisessa erässä ajettiin kärkikaksikon osalta maaliin samassa järjestyksessä, mutta nyt erän kolmoseksi ajoi Janne Leander. Palkintopallin kaksi ensimmäistä paikkaa menivät siis Wiikille ja Mattilalle, mutta kolmospallille nousi kummassakin erässä neljänneksi sijoittunut Teijo Häkänen.
Kangasniemi voitti
MXJ-luokassa Kasper Kangasniemi nousi kärkeen kolmannella kierroksella ja ajoi erän voittoon. Kristian Mikkola johti kaksi kierrosta, mutta tippui sen jälkeen alemmas. Hän nousi kuitenkin lopussa takaisin kakkospaikalle ohi kolmanneksi ajaneen Jere Harjun. Aika-ajon ykkönen, Sampo Rainio, tarjosi kuitenkin erän parasta nähtävää. Alun viimeiseltä sijalta nousu maalissa kuudenneksi ei taatusti ihan kaikilta olisi onnistunut.
Toisessa erässä Sampo Rainio ei ollut yllätettävissä. Hän johti erää lähdöstä maaliin. Kasper Kangasniemi ajoi maaliin toisena ja Aaro Kankaanpää oli kolmas. Kun pisteet laskettiin yhteen, voiton otti Kangasniemi. Rainio nousi kisan kakkoseksi tasapistein kolmanneksi sijoittuneen Kristian Mikkolan kanssa.
Karilainen nopein ATV-kuljettaja
MXATV-luokassa ajettiin SM-pisteistä. Ensimmäisessä erässä Jesse Uusitalo meni heti lähdöstä kärkeen ja erän aikana ainoan vastuksen hänelle antoi ainoastaan veteraaniluokan Jani Saarinen. Erästä toiseksi parhaat SM-pisteet otti Niko Laakso ja kolmanneksi parhaat pisteet kuittasi Max Karilainen. Veteraaneissa toiseksi nopein oli Teemu Savolainen ja kolmas Jouni Vornanen.
Toisissa erässä Max Karilainen nousi kärkeen jo avauskierroksella ja piti paikkansa maaliin saakka. Toisena ruutulipulla oli Lasse Ruotsalainen ja kolmanneksi ehti avauserän voittanut Jesse Uusitalo. Yhteispisteissä Karilainen nousi podiumin ykköskorokkeelle, Uusitalo oli toinen ja kolmanneksi parhaat SM-pisteet Karkkilasta kuittasi Ruotsalainen. Veteraaneissa Jani Saarinen otti toisenkin erän voiton, toinen oli Jouni Vornanen ja kolmas Jukka Valtonen. Podiumille noustiin järjetyksessä Saarinen, Vornanen ja Teemu Savolainen
Sunnuntaina Karkkilassa jatketaan pelkillä SM-lähdöillä. Vuorossa ovat MX1-, MX2- ja MXC/A-luokkien SM-erät. Ensimmäinen SM-erä starttaa puomilta kello 11:30.