Kahro vei voiton suomalaisten nenän edestä

Teemu Makkonen otti ensimmäisen erän startin nimiinsä.
Kuva
Jani Hovi
Erki Kahro nousi korkeimmalle korokkeelle tänään Siilinjärvellä MX1-luokassa.

Siilinjärven SM-motocross kaasuteltiin tänään Hamulan motocrossradalla varsin helteisissä olosuhteissa. MX1-luokassa päivän totaalin voitto matkasi tällä kertaa Viroon, kun Erki Kahro otti voiton.

MX1-luokan ensimmäisen erän startin nappasi nimiinsä Teemu Makkonen, mutta Jere Rönkkö nousi nopeasti kärkeen. Hetken kuluttua hän sai Matias Vesterisen ja Kimi Koskisen. Kaksikko ohittikin Rönkön, jonka ajohousujen solki rikkoutui ja housut eivät pysyneet miehen jalassa. 

Vesterinen ja Koskinen ajoi tasaisesti kärjessä ja heillä oli jo turvallisen tuntuinen johto kolmantena olleeseen Erki Kahroon. Kun erän ajoaika lähestyi 20 minuuttia, hupeni Vesterisen ja Koskisen johto perässä tulleeseen Kahroon. Samoin startin jälkeen sijan 15 tuntumassa ollut Miro Varjonen oli löytänyt vauhdin ja lähestyi Kahroa. Vesterisen vauhti rupesi putoamaan ja Koskinen nousi kärkeen, jonka jälkeen myös Kahro tuli Vesterisen ohi. Kun lähdettiin kahdelle viimeiselle kierrokselle, oli Koskisen johto Kahroon kolme sekuntia. Aivan hänen perässään olivat Vesterinen ja Varjonen. Varjonen ohitti Vesterisen toiseksi viimeisellä kierroksella ja kärkikolmikko oli aivan nipussa. 

Kimi Koskinen.

Kahro yritti vielä Koskisen ohi toiseksi viimeisessä kurvissa ja pääsikin rinnalle, mutta ei ohi. Koskinen vei erävoiton, Kahro oli kakkonen ja Varjonen kolmas. Vesterinen oli neljäs ja Hermanni Koskinen viides.

Kahro vei toisen erän

Kimi Koskinen, Rönkkö, Vesterinen, Kahro, Hermanni Koskinen ja Pekka Nissinen muodostivat kärkiviisikon toisen erän startin jälkeen. Varjonen oli tällä kertaa sijalla 10. Rönkkö menetti heti erän alussa useita sijoituksia ja Vesterinen nousi toiseksi. 10 minuutin ajon jälkeen Kimi Koskinen jatkoi kärjessä, Vesterisen ollessa aivan hänen perässään toisena. Kahro seurasi puolestaan aivan Vesterisen perässä. Hermanni Koskinen oli pari sekuntia Kahron takana ja Varjonen oli aivan hänen perässään.

Kun erää oli ajettu 15 minuuttia, Koskinen rupesi puutumaan ja Vesterinen sekä Kahro tulivat hänestä ohi. Saman tien Kahro painoi myös Vesterisen ohi ja nousi kärkeen. Koskisen vauhti vielä lisää, jonka takia Hermanni Koskinen ja Varjonen tulivat hänen ohitseen. 

Erki Kahro.

Hermanni Koskinen ahdisteli tiukasti Vesteristä ja onnistuikin lopulta ohituksessa. Samaan aikaan Varjonen teki virheen ja ajautui radalta ulos, menettäen pari sekuntia. Tuossa vaiheessa Varjosen takajarru oli hävinnyt ja hän ajoikin ilman takajarrua yli puolet erästä. Varjonen kuitenkin ajoi nopeasti eron kiinni ja painui Vesterisen ohi, kun erää oli jäljellä kolme kierrosta. 

Kärjessä Kahron etumatka kaventui ja kun lähdettiin kahdelle viimeiselle kierrokselle, oli Hermanni Koskinen enää reilun sekunnin päässä. Kahro piti kuitenkin pintansa ja otti erävoiton. Hermanni Koskinen oli toinen ja Varjonen kolmas, vaikka kaatui lopussa kierroksella ohitettavan kanssa. Vesterinen oli neljäs ja Kimi Koskinen viides.

Kahro vei päivän totaalin, ennen Kimi Koskista ja Varjosta. Hermanni Koskinen oli neljäs ja Matias Vesterinen viides.

MX1 totaali

 

Täydelliset tulokset.