Hausjärvellä trialin superviikonloppu
Hausjärvellä (Puujaanlenkki 120, Hausjärvi) vietetään trialin superviikonloppua, kun lauantaina jaossa on kauden kolmannet SM-pisteet ja sunnuntaina ratkaistaan puolestaan joukkuekilpailun Suomen mestaruus, perinteiseen tyyliin ”kerrasta poikki” -formaatilla. Lauantaina jaossa on myös SM-pisteiden lisäksi Suomen Cup-luokkien pisteet.
Kilpailu käynnistyy molempina klo. 10. Kierroksella on 10 jaksoa ja lauantaina ajetaan kolme kierrosta, kun taas sunnuntaina puolestaan kaksi kierrosta. Lauantaina kuljettajilla on ajoaikaa kuusi tuntia ja sunnuntaina ajoaika varmistuu lauantain kilpailun jälkeen. Yleisölle on kilpailuun vapaa pääsy ja kisan seuraaminen on myös helppoa, sillä puolet kierroksen jaksoista ajetaan varikon tuntumassa.
Tässä kilpailun jaksokartta.
Tasainen sarja
TR1-luokan SM-sarja on kahden ajetun osakilpailun jälkeen todella tasainen. Tasapistein sarjakärjessä on tällä hetkellä Niko Nurmio ja Jussi Haapanen, jotka ovat molemmat ottaneet yhden voiton ja yhden kolmossijan. Molemmissa kilpailuissa toiseksi taiteillut Leevi Lindqvist on sarjassa kolmantena ja hän on vain pisteen päässä kärkikaksikosta. Samuel Jääskeläinen on sarjassa neljäntenä ja Veeti Kaunisto viidentenä. Koko sarjan kärkiviisikko on mukana myös Hausjärvellä.
Uusi formaatti
Kerhojoukkueiden SM-kilpailu ajetaan nyt ensimmäistä kertaa uudella formaatilla, joka on tuttu Ruotsista. Kerhot voivat ilmoittaa mukaan yhden tai useamman joukkueen, joissa on 3–4 kuljettajaa. Kustakin jaksosta huomioidaan kolmen parhaan ajajan suoritukset. Kilpailussa on käytössä uusi porttijärjestelmä, jossa kuljettaja ilmoittaa jaksotuomarilla ennen jokaista jaksoa minkä värisiä portteja hän noudattaa. Valittavissa on kolme väriä. Sininen reitti on vaikein, eikä sille reitille lähteville kuljettajille tule yhtään aloitusvirhepistettä. Vihreä reitti on keskivaikea ja sen valitseville kuljettajille tulee 1 aloitusvirhepiste. Oranssi reitti on helpoin ja siinä kuljettaja saa kaksi aloitusvirhepistettä.
- Olimme viime vuonna Ruotsissa seuraamassa heidän kerhojoukkuekilpailua ja siellä formaatti toimi todella hyvin. Kuljettajat ilmoittivat selvästi jaksotuomarille mitä merkkejä noudattavat ja kisa oli mielenkiintoinen, kertoi trialin lajiryhmän päällikkö Jörgen Nylund.