Blazusiak mestariksia
Blazusiakin johto oli 42 pistettä ennen kauden päätöskilpailua. Puolalainen tekikin juuri sen mitä pitikin ajaen illan finaaleissa sijoitukset 3, 2 ja 3.
- Olen onnellinen mies. Tänään tarkoitukseni oli vaan varmistaa mestaruus. Mia oli hyvä etumatka pisteissä ja yritin ajaa varman päälle ja välttää virheitä. Kausi on ollut mahtava ja oli hienoa päättää se kuudenteen mestaruuteen, Blazusiak kertoi.
Blazusiakin ottaessa kilpailun varman päälle, voitosta ja himmeimmistä mitaleista taistelivat Cody Webb ja Jonny Walker. Pisteissä toisena ennen viimeistä osakilpailua ollut David Knight ei pystynyt osallistumaan kilpailuun sairastuttuaan.
Illan ensimmäisen finaalin voittoon ajoikin Webb, Walker perässään. Toisessa finaalissa Walker paransi ja otti voiton, Webbin ollessa kolmas. Walker puristi voittoon vielä viimeisessä finaalissa ennen Webbiä ja voitti samalla kokonaiskilpailun Ranskassa. Walkerin voitot eivät riittäneet nostamaan häntä kuitenkaan MM-hopealle, vaan se meni amerikkalaiselle.
MM-pisteet
1. Taddy Blazusiak 320
2. Cody Webb 282
3. Jonny Walker 277
4. David Knight 231
5. Alfredo Gomez 212
6. Paul Bolton 156
7. Mario Roman 147
8. Daniel Gibert-Gatell 137
9. Daniel McCanney 128
10. Kyle Redmond 94
Xracing