Aronen-Mantila- kaksikko sivuvaunujen avauksen nopein
Yhdeksän paikalle saapuneen kilpailijaparin joukosta selvästi nopeimmaksi osoittautui kaksikko Jani Aronen-Arto Mantila.
Kummankin SM-erän startit kirjattiin Roy Lindgren-Andrus Kiskonen- parin nimiin. Aronen-Mantila otti kuitenkin nopeasti kummassakin erässä ykkössijan ja painui karkuun muilta. Ensimmäisessä erässä Matti Sipilä-Marko Dammert pääsi myöskin melko nopeasti Lindgren-Kiskosen ohi, mutta toisessa erässä ohitusta saatiin odottaa aina viimeiselle kierrokselle asti.
Kisan jälkeen Lindgren manailikin pyörän käyntihäiriöitä ja toisen erän kakkospaikan lipsahtamista näpeistä vain vajaat sata metriä ennen maaliviivaa. Dammert puolestaan oli yllättynyt kaksikkonsa menestyksestä.
- Meni todellakin yli odotusten, kun me tultiin tänne vaan vähän niinkuin puomin täytteeksi. - Kustannuksista ei ainakaan pitäisi olla kilpailijaparien määrä kiinni, muutaman vuoden ikäisellä laitteella voi hyvin ajaa SM-kisojen kärkisijoista ja tuollaisen
pelin saa hyvän soolopyörän hinnalla ja maksajiakin on kaksi, kymmenvuotiaalla laitteella Sipilän kanssa kisannut Dammert kertoili.
Kansallisissa soolopyörien luokissa ensimmäiset erät vietiin läpi varsin mainioissa olosuhteissa, mutta juuri toisten erien alkaessa tärähti melkoinen ukkoskuuro ja varsinkin junioreille kilvanajosta tuli selviytymistaistelua. MXC/B:n ensimmäisessä
kisaryhmässä Niclas Polsa hallitsi vaativat olosuhteet parhaiten ja voitti toisenkin erän avauserän jatkeeksi. Toisessa ryhmässä Jere Haavisto oli ensimmäisessä erässä suvereeni ykkönen, mutta hän keskeytti toisessa jo lähtöön ja voittoon ajoi Joni Vainio.
MX125-luokan ensimmäisen erän kiireisin oli vielä lähes juniori-ikäinen Tommi Metsola, toisessa voitto meni lajin konkariosaston Markus Jaakolalle. MXB:ssä ensimmäisen erän voitto jäi järjestävälle seuralle Mikko Nissisen toimesta, toisen erän otti puolestaan nimiinsä todella pitkän tauon jälkeen comebackin tehnyt Lari Montonen.
Kisat Iisalmen Parkatin radalla jatkuvat sunnuntain MX2-luokan SM-avauksella ja MXJ:n Suomen Cupilla.
Totti Raittila