2t -mallit Betan vetonauloja
Vuonna 1904 alkunsa saanut Beta on astunut yhden ison kehitysaskeleen eteenpäin, tuodessaan markkinoille kaksitahtiset 250- ja 300 -kuutioiset mallit. Reilut kaksi vuotta sitten alkanut kehitystyö on viimein kuluttajien saatavilla, kun vuoden 2013 mallit saapuvat myyntiin.
2t -mallit näyttävät ulkoisesti siroilta, eikä painoa ole sähköstartin kanssa kuin 103kg. Pyörässä tulee myös vakiona käynnistyspoljin, joten sähköstartin voi ottaa halutessaan pois ja säästää pyörän painossa. Startti on kuitenkin sijoitettu moottorin pohjaa, jonka avulla painopistettä on saa alemmas.
Pyörästä löytyy myös erillisen luukun alta säädettävä BVS venttiili. Perinteisen pakoaukon säätimen tapainen venttiili on säädettävä ja säätämällä saadaan pyörän tehoaluetta muutettua. Tämän avulla jokainen kuljettaja voi säätää pyörän helposti omien tottumuksien mukaiseksi.
Ulkoisena seikkana pyörässä pistää silmään myös FMF:n valmistama pakoputki ja äänenvaimennin.
Myös nelitahtiset uudistuvat
Vuoden 2013 nelitahtiset Betat kokivat uudistuksia. Pyörien kuutiotilavuudet ovat pysyneet samana, eli mallistosta löytyy yhä 350/400/450 ja 498 -kuutioiset pyörät. Nelitahtisista on puristettu painoa pois 4 kiloa vuoden 2012 malleihin nähden. Painoa ensi vuoden mallin 350- ja 400 -kuutioisella nelitahtisella on 113 kiloa ja kahdella isommalla mallilla puoli kiloa enemmän. Painoa on lähtenyt pois monesta eri paikasta, mutta suurimpana yksittäisenä asiana on pyörät. Kokonaisuutena vanteista ja navoista on painoa pudonnut yhteensä 1,5 kiloa.
Pyörä on myös muuttunut kapeammaksi, tankkia kaventamalla. Siitä huolimatta tankin tilavuus on sama, sillä sitä on laajennettu satulan alle taaksepäin, jolloin painopiste myös muuttuu parempaan suuntaan.
Myös ilmanpuhdistimen kotelo on muuttunut. Kotelo on nyt lähempänä kaasutinta ja siellä oleva ilmanpuhdistin on hieman pienempi. Kun aiemmin iso puhdistin on ollut osittain kiinni kotelon kannessa, nyt vastaavaa ongelmaa ei ole ja ilmankierto kotelossa on vapaanpaa.
Kolmas merkittävä muutos on automaattinen puolipuristin. Aiemmissa malleissa on ollut lieviä ongelmia käynnistää pyörää vaihde päällä, mutta nyt tuo ongelman poistuu. Puristin voidaan päivittää myös vanhempiin malleihin, aina 2010 malliin asti. Hintaa tuolla päivityksellä on arviolta 50 euroa.
Jani Hovi / Xracing