Italiassa lunta reitillä

Kilpailun reitti on hieman vajaan 60 kilometrin mittainen ja pitää sisällään kolme maastokoetta. Kaksi endurotestiä ja yhden crossitestin. Endurotestit ovat nopeita ja kivikkoisia, jotka kulkevat valtaosin vanhoilla ja kapeilla tienpohjilla. Crossitesti on kovalle nurmipellolle nauhoitettu pätkä. Pituutta kaikilla kolmella maastokokeella on yhteensä n. 12 kilometriä. Molempina päivinä ajataan kolme kierrosta.

Siirtymät ovat varsin suoraviivaisia ja kohtuullisen helppoja. Nimittäin ainakin tällä tietoa haastavin siirtymä ollaan jättämässä kilpailusta pois, sillä korkealta löytyy vielä lunta. Master -kierroksella kaikki kiersivät vaikean siirtymän, mutta hieman jäässä olevat mäet aiheuttivat ohjelmaa myös enduron moninkertaisella maailmanmestarille Mario Rinaldille. Siirtymällä pääsi välillä oikein todellisen spooriajamisen makuun, sillä lunta oli maassa yli 10 senttiä.

Kaikki suomalaiset kisakuskit olivat varikolla rennoissa tunnelmissa. Tänään oli vuorossa ilmoittautuminen ja katsastus. Kaikkien kuljettajien osalta nämä menivät hyvin. Illalla on edessä vielä kilpailun avajaiset. Varsinainen kisa starttaa aamulla paikallista aikaa kello 9

Xracing