Kytönen odottaa voittoa
Antti Hellsten toi entisen maailmanmestarin johtamalle tiimille viime vuonna ensimmäisen voiton Päijänteen ympäriajosta. Menestystä viime vuonna täydensi myös Hellstenin Suomen mestaruus. Tämän kauden SM-avauksessa tiimin menestys oli kokonaisuutena vieläkin vahvempaa ja Jämsään matkasi kaksi luokkavoittoa.
Hellsten on piti kilpailussa kovinta vauhtia ja nuori haastaja Eemil Pohjola oli toinen. Mika Tamminen täydensi tiimin menestystä olemalla yleiskilpailun viides.
Lähes kaikissa veikkauksissa Hellstenin ja Pohjola nimi liitetään tämän vuoden Päijänteen ympäriajon voittotaisteluun ja toisten mielestä voitto ratkaistaankin tämän kaksikon kesken.
Pieniä sydämen tykytyksiä Kytöselle tuli varmasti viime viikonloppuna, Hellstenin ajettua kätensä puuhun ja Tammisen varpaiden loukkaannuttua lauantain harjoituksissa. Molemmat kuljettajat vakuuttivat kuitenkin eilen Päijänteen ympäriajon lehdistötilaisuudessa kaiken olevan kunnossa ja selvinneensä säikähdyksellä.
Viime viikolla Espanjan auringon alta Suomen aurinkoon paennut Kytönen onkin luottavainen pari päivää ennen H-hetkeä.
- Koko talvi on edennyt suunnitellusti. Ensimmäisessä SM-osakilpailussa Kangasalla tuli jo yleiskilpailun voitto. Sen lisäksi tilille tuli luokkavoitot A1- ja A2-luokista ja lisäksi yleiskilpailun viiden kärjessä kolme meidän kuljettajaa.
Kaluston, kuljettajien sekä varusteiden osalta voimme olla luottavaisia ja Antti Hellstenin viime vuoden Päitsin voitto tietenkin motivoi koko tiimiä ja se pyritään viikonloppuna totta kai uusimaan. Hyvin alkanut kausi antaa lisää potkua myös Eemilille ja Mikalle. Kaikki taistelevat Päitsin voitosta ja SM-mitaleista myös tänäkin vuonna, Kytönen kertoo tiiminsä tiedotteessa.
Xracing