Molanderin käsi murtui – Barreda johtaa
Barreda Bort siirtyi rallin johtoon toisena ajopäivänä, jolloin hän otti myös etappivoiton. Tiistaina ajettuna kolmantena ajopäivänä hän ajoi kahden ja puolentunnin mittaisella erikoiskokeella kolmanneksi. Barreda Bortin johto on kolmen ajopäivänä jälkeen 5:33. Toisena on hänen Honda -tiimikaverinsa Paolo Goncalves.
Tiistain etapin voittoon ajoi Mathias Walkner. Entinen motocrossin MX3 -luokan maailmanmestari ajaa nyt ensimmäistä Dakar -ralliaan. Walkner on yhteiskilpailussa kolmantena, ennen viime vuoden voittajaa Marc Comaa. Viides on Ruben Faria ja kuudes Australian Toby Price, joka tunnetaan paremmin enduropoluilta.
Molanderin kilpailu päättyi
Ainoana suomalaisena kilpailussa mukana ollut Ralf Molanderin kilpailu päättyi toisena ajopäivänä. Tietojen mukaan Molanderin käsi murtui ja hän lentää lähipäivinä Suomeen.
Jälleen kuolonuhri
Tiistai oli jälleen synkkä päivä Dakar -rallille. Puolalainen moottoripyöräkuljettaja Michal Henrik löydettiin kuolleena reitin varrelta. Kilpailun organisaatio tiedotti ambulanssihelikopterin löytäneen Henrikin 300 metriä reitin sivulta tiistaina iltapäivällä 16:03. Valitettavasti tuossa vaiheessa mukana ollut lääkäri joutui toteamaan Henrikin menehtyneeksi.
Alla video kolmannen päivän tapahtumista.
Xracing