Kovalaiselle tärkeää kokemusta Ranskan treenikisasta

Yamaha-kuljettaja kärsi ensimmäisen lähdön alussa ruuhkasta, jolloin joku kilpakumppani latasi kylkeen. Rytäkässä Kovalaisen tammikuussa loukkaantunut peukalo sai kipeää, mutta ajamista vamma ei estänyt.

Ranskan omat huippunimet Gautier Paulin ja Cedric Soubeyras ajoivat kaksoisvoiton ennen Belgian Clement Desalea. Hyvinkääläinen saavutti eräsijoitukset 20. ja 18.

- Aivan huippukova kisa, jossa kärki meni maailmanluokan kyytiä. Pystyin pitämän oman vauhtini läpi kisan tasaisena, mutta tarpeeksi kovaan vauhtiin en yltänyt, Kovalainen selvitti.

- Talven ajan olen vetänyt pitkiä treenejä ja ne heijastuvat nyt vauhdinpitoon. Ajaminen ei ole huonoa ollenkaan, joten sain tästä treenikisasta vahvistuksen sille, että kevään aikana täytyy tehdä enemmän vauhtiharjoituksia ja kehittää juuri sitä puolta.

Jarno Saari / Kovalaisen tiedotus