Jännitysnäytelmä SM-mitaleista

Vaikka Toni Eriksson varmisti mestaruuden jo edellisessä kilpailussa, niin jännitys muiden mitalien osalta säilyy kauden viimeiseen osakilpailuun asti. Kun puomi sunnuntaina ensimmäisen kerran putoaa, starttaa Karkkilan ikinuori Niko Kalatie parhaista asetelmista hopeamitalin taistelussa. Kalatie on sarjassa toisena, kuitenkin vain kaksi pistettä sarjan kolmatta, Riku Rouhiasta edellä.

Oinosen osallistuminen yhä epävarmaa

Sarjassa neljäntenä tällä hetkellä oleva Miika Oinosen osallistuminen kilpailuun on yhä epävarmaa, edellisessä kilpailussa tapahtuneen kaatumisen seurauksena. - Kävin eilen tallin pihalla kokeilemassa ajamista ja Alavudella loukkaantuneeseen selkään sattui heti. Käyn vielä tänään koettamassa ajamista crossiradalla ja sen jälkeen teen päätöksen Orimattilan suhteen, 12 pistettä kolmannesta sijasta perässä oleva Oinonen kertoo.

Realistiset mahdollisuudet mitaliin omaa myös viidentenä oleva Henric Stigell. Loistavaa vauhtia sarjan edellisessä osakilpailussa osoittanut Stigell on 2 pisteen päässä Oinosesta.

Takatalo palaa

Ylikunnon vuoksi kesän kilpailuista sivussa ollut Eeli Takatalo tekee paluun radoille Orimattilassa. Neljä viikkoa ajaneen Takatalon tavoitteet kisaan ovat selvät. - Viime vuonna tein Orimattilassa paluun radoille kolmen kuukauden tauon jälkeen ja ajoin MX2-luokassa kaksi kakkossijaa. Sillä perusteella viikonloppuna lähdetään hakemaan kahta erävoittoa, Takatalo nauraa.

- Tosiasiassa mia on ajoa nyt noin 16 – 17 tuntia ja siitä vajaat kymmenen tuntia kunnon treeniä. Vaikka kaikki terveydelliset ongelmat ovat takanapäin, niin kuntoni on siitä huolimatta huono, eikä palautuminen oli nopeaa. Lähden Orimattilaan nauttimaan ajamisesta, ilman sen suurempia sijoitustavoitteita.

Viikonloppu täynnä tapahtumia

SM-pisteitä kaasutellaan Orimattilassa jo lauantaina, kun radalle asettuvat ATV- luokan kuljettajat. Lisäksi lauantaina radalla nähdään myös MX125 – ja MXB –luokkien kansalliset lähdöt.

Sunnuntaina MX1-luokan SM-osakilpailun lisäksi myös MXJ-luokka taistelee viimeisistä Suomen Cupin pisteistä. Sarjakärjessä kilpailuun lähtee Mikael Kaipanan, josta Lari Jukola on vain 15 pisteen päässä. Kolmantena oleva Jami Numminen on puolestaan jäänyt Jukolasta 45 pistettä.

Sunnuntaina välilähtö ajetaan myös MX C/C –luokan kilpailu.

Kilpailun aikataulu: http://www.orimk.fi/46

Kilpailun lähtöluettelo: http://fin-enduro.com/orimk/ilmolist.php?kilpaid=569