Suomi pisti pystyyn jännitysnäytelmän

Motocrossin MM-joukkuekilpailu käynnistyi tänään Ranskassa karsintaerien merkeissä. Päivän aikana kaikki luokat ajoivat yhden lähdön ja jokaisen maan edustajat saivat näin ollen yhden tilaisuuden näyttää vauhtinsa. Päivän aikana ratkaistiin, ketkä 19 maata pääsisivät suoraan huomisiin lähtöihin. Loput 17 joukkuetta joutuvat ajamaan huomenna B-finaalin, josta vain nopein joukkue pääsee varsinaisiin lähtöihin. Päivän eristä jokaisen maan osalta kahden parhaan kuljettajan eräsijoitus laskettiin mukaan pisteisiin.

Päivän aloittivat MX1-luokan kuljettajat. Suomalaisista lähdössä mukana oli Antti Pyrhönen. Pyrhönen otti hienon lähdön, ollen 10. Erän aikana hyvinkääläinen joutui antamaan kaksi sijaa periksi, mutta ajoi maaliin hienosti sijalla 12. Erän voittoon ajoi Amerikan Ryan Dungey, taisteltuaan voitosta koko erän ajan Italian Tony Cairolin kanssa. Kolmas oli kotiyleisön riemuksi Christophe Pourcel.

Toisessa erässä oli vuorossa MX2-luokka ja suomalaisista mukana oli Ludde Söderberg. Söderberg oli startin jälkeen sijalla 12, mutta joutui myös antamaan muutaman sijan erän lopussa periksi, ollen maalissa sijalla 15. Erän voittoon ajoi Amerikan Blake Bagget, kahdeksan sekunnin erolla ennen Ranskan Marvin Musquinia, jolle Iso-Britanian Dean Wilson jäi kaksi sekuntia.

Näin ollen ennen viimeistä erää Suomella oli kaksi kohtuullista eräsijoitusta ja jatkoon meno vaikutti kohtuullisen hyvältä. Viimeisessä erässä viivalle asettuivat avoimen luokan kuljettajat, Suomea erässä edusti Toni Eriksson. Erikssonin lähtö ei onnistunut parhaalla mahdollisella tavalla ja hänen sijoituksensa lähdön jälkeen olikin vasta 20. Kun erän aikanakaan meno ei parantunut, oli Erikssonin maalissa sijalla 24. Näin ollen oli selvää, että Suomen joukkueen pisteisiin laskettaisiin Pyrhösen ja Söderbergin sijoitukset. Erän aika jo kohtuullisen varmalta vaikuttanut jatkopaikka oli uhattuna, Suomen takana olleiden maiden kuljettajien ajaessa hienoja suorituksia. Kun ruutulippu oli heilunut ja tulokset laskettu yhteen, oli Suomella 27 eräsijoitus pistettä ja sijoitus 19:sta. Näin ollen Suomi meni viimeisenä joukkueena huomisiin eriin.

Viimeisen erän voitti näytöstyyliin Ryan Villopoto, ottaen näin ollen kolmannen voiton Amerikalle. Toiseksi ajoi Italian Davide Guarnieri ja kolmanneksi isäntämaan Gautier Paulin.

Tässä yhteenlasketut eräsijoitukset, joihin laskettiin jokaisen maan kahden parhaan kuljettajan sijoitus:

1 USA 2 

2 Italy 4 

3 France 5

4 Belgium 9

5 Australia 9

6 Rep. of South Africa 11

7 Great Britain 12 

8 Portugal 17

9 Spain 18

10 Switzerland 19

11 Estonia 20

12 Austria 20

13 Russia 21

14 Germany 23

15 Czech Republic 24

16 The Netherlands 25

17 Denmark 26

18 Japan 26

19 Finland 27

Jani Hovi / Xracing