Mitalit mielessä
Kuluneen kauden enduron MM-sarjassa Husabergin tehdastiimissä ajanut Valtteri Salonen hyppää ensi kaudeksi kaksitahtisen pyörän sarviin, ajaen 300 kuutioisella TM:llä. - Monta vuotta olen miettinyt, että olisi mukava ajaa kaksitahtisella pyörällä. Sillä kun tuli aikoinaan opeteltua ajamaan, niin nyt on mukava palata takaisin kaiken alkulähteelle. Myöskin pyörän säätäminen on hieman helpompaa. Sitä, olenko kaksitahtisella nopeampi kuin nelitahtisella, en osaa sanoa. Aika näyttää sen, Salonen kertoo.
Kilpailuohjelma ei ole Salosella vielä aivan selvä. - SM-sarjaan keskityn täysillä, mutta myös pari MM-kisaa olisi mukava ajaa. Lisäksi tietysti Kotkan Sixi olisi haaveissa, mutta katsotaan nyt miten kausi etenee
Useamman vuoden MM-sarjassa ajaneet kuljettajat, eivät omaa niin paljon kokemusta lumispooreista, kuin kotimaan sarjoja ajaneet kuljettajat. Salonen ei kuitenkaan usko sen olevan ongelma. - Pari vuotta sitten kun ajoin talvi SM-kisan, voitin sen. Olen toki ajanut vähemmän spoorissa viime vuosina, mutta se ei ole ongelma ja ehdin kyllä treenaamaan lumella ajamista ennen ensimmäisiä kisoja.
Tavoitteet Salosen veljesten vanhimmalla ovat selvät. - Muistaakseni SM-hopea kaapista löytyy, joten mestaruutta lähdetään hakemaan. Itselläni on todella hyvät fiilikset lähteä ajamaan pitkästä aikaa Suomen mestaruudesta ja silloin tulee yleensä parasta tulosta, päätti Valtteri Salonen.
Pohjamoa haastamaan
Pikkuluokassa 125-kuutioiosella kaksitahtisella ajava Lauri ”Leuka” Salonen sai hiljattain huonoja uutisia moottoriliitosta. - Viimeisessä SM-kisassa saamani aikasakon vetoomus käsiteltiin ja päätös tuli negatiivisena takaisin. Sitä tietty odotinkin, mutta toki se harmittaa. Ilmeisesti ensi kaudelle tuo sääntö kuitenkin muuttuu ja kilpailijoille annetaan mahdollisuus korjata valot, eikä lätkäistä heti aikasakkoa. Eihän tuossa saamassani aikasakossa ollut mitään järkeä, Leuka selvensi.
Ensi kaudelle Salosen yksi kovin haastaja löytyy omasta tiimistä. - Pete (Pohjamo) menee varmasti todella kovaa. Mutta jos tulee luminen talvi, niin lyön kyllä kampoihin. Kesällä se saattaa olla hieman vaikeaa. Tosi hyvillä fiiliksillä lähden kauteen ja tarkoitus on olla korkealla pisteissä.
Paluu pyörän selkään
Polven eturistisiteen leikkauksesta toipuva Marko Leponiemi on Daytona Motorsport tiimin neljän kuljettaja. Näyttävästä ajotyylistä tunnettu Leponiemi sai lääkäriltä luvan palata pyörän selkään. - Tarkoitus olisi mennä johonkin crossiradalla testaamaan miten jalka kestää. Vääntöä tai osumia ei jalka vielä kestä ja siksi täytyy ottaa hieman rauhallisemmin. Tarkoitus on kuitenkin olla täysillä mukana SM-avauksessa ja jos pääsen kuntoon ajoissa, ajan myös jonkun kansallisen kisan ennen SM-kisoja, Leponiemi kertoo.
[kuva1=medium]
Marko Leponiemi
Pikkunelarilla ajanut Leponiemi on innoissaan uudesta pyörästä. - 300-kuutioinen kaksitahtinen on varmasti loistava pyörä. Huollot ovat helpompia ja pyörä kestää varmasti paremmin kuin pikkunelari. Kun vielä Valtteri ajaa samanlaisella pyörällä, on pyörän säätäminen yhdessä varmasti helppoa ja mukavaa. Vielä en ole toki ajanut pyörällä metriäkään, mutta odotukset ovat korkealla.
Jani Hovi / Xracing