Jarvis keskeytti, Lettenbichler kärkeen
Husqvarnan Graham Jarvis lähti kilpailun toiseen päivään kärkipaikalta ja jahtasi kovaa vauhtia seitsemättä voittoa kilpailusta. Toisena kilpailussa ollut Manuel Lettenbichler piti kuitenkin kovinta vauhtia aamusta alkaen ja ajoi Jarvisin etumatkan kiinni ja johti päivää kolmen minuutin erolla Jarvisiin. Hieman ennen maalia kohtalo puuttui kuitenkin peliin ja tietojen mukaan Jarvis ajoi kovavauhtisella osuudella ojaan ja loukkasi tilanteessa polvensa. Jarvis yritti jatkaa, mutta kipu oli liian kova ja hän joutui keskeyttämään.
Kun Jarvis oli poissa pelistä, kasvoi Lettenbichlerin johto huiman suureksi. Päivän maalissa toiseksi nopeimman ajan kellottanut Mario Roman jäi KTM-kuljettajasta 13 minuuttia. Billy Bolt paransi menoaan ja oli kolmas, jääden pohja-ajasta 14 minuuttia.
Yhteistuloksissa Lettenbiclerin johto on yli 23 minuuttia, ennen toisena olevaa Wade Youngia. Roman on kolmantena, 26 minuuttia kärjestä. Bolt on neljäs ja hänen eronsa kärkeen on puolestaan 35 minuuttia. Jonny Walker on viides, vajaan minuutin Boltille jääneenä.
Suomalaisille kultaluokan kuljettajille päivä oli jälleen vaikea. Antti Hänninen joutui keskeyttämään päivän puolessa välissä. Hänninen tuskaili jo eilen kuntonsa kanssa, joka ei ole koronaviruksen jäljiltä normaalilla tasolla. Tänään Hännisen voimat loppuivat ja kisa jäi kesken. Aleksi Vilkko pääsi tuloksissa yhden reittitarkastusaseman verran pidemmälle, mutta sitten aikaraja tuli vastaan ainakin tämän hetken tulosten perusteella. Vilkko päivitti päivän aikana sosiaalista mediaa ja kertoi siellä, että on aivan täysin loppu ja yrittää ajaa vähitellen eteenpäin, niin pitkälle kun aika riittää.
Hopealuokassa ajava Henrik Heikkinen on vielä tässä vaiheessa reitillä tulosten mukaan. Mutta samat tulokset kertovat myös sen, että Heikkisen myöhäraja ylittyi juuri hetki sitten päivän viimeisellä reittitarkastusasemalla.
Hopealuokassa Anton Pendikainen ja Jari Mutikainen ajoivat puolestaan maaliin. Pendikainen oli päivän 137. ja Mutikainen 153.
Kuljettajat viettävät tälle hetkellä yötaukoa Romanian vuoristossa, sillä tänään ajettiin maraton osuuden ensimmäinen kisapäivä.