Sairastuvalle tungosta

Trey Canard on viimeisin Trey Canard on viimeisin

Jo ennen kauden alkua loukkaantunut BTO Sports KTM -tiimin Andrew Short on yhä poissa ja hänen odotetaan palaavan radoille yhä Dallasin osakilpailussa.

Yoshimira Suzuki ilmoitti eilen, että molemmat tiimin kuljettajat ovat poissa viikonloppuna. James Stewart kärsii vieläkin avauskilpailussa tulleen aivotärähdyksen seurauksista, kun taas puolestaan viime viikonloppuna radoilla palannut Blake Baggett parantelee alkuerän kaatumisessaan satuttamaansa olkapäätä.

JGR Yamahan Justin Barcia parantelee puolestaan pari viikkoa sitten leikattua peukaloaan ja lienee sivussa lähes koko sarjan ajan.

RCH Suzukin Broc Tickle mursi puolestaan kätensä ennen kauden kolmatta osakilpailua. Tuolloin Tickle kertoi olevansa sinussa 4 – 6 viikkoa, mutta nyt huhujen mukaan kyse onkin vakavammasta vammasta, joka saattaa pitää Ticklen sivussa 2 – 3 kuukautta.

HRC Hondan Trey Canard on myös sivussa Phoenixista. Canard loukkasi kätensä kauden kolmannessa kilpailussa ja yritti ajaa viime viikonloppuna Oaklandissa. Canard vetäytyi kuitenkin kilpailusta jo aika-ajojen jälkeen ja ilmoitti torstaina, että ei aja myös Phoenixissa viikonloppuna.

KTM:n Dean Wilson oli polvileikkauksessa vajaa viikko sitten, jossa hänen eturistisiteensä korjattiin. Wilson on sivussa ainakin koko supercrosskauden.

Rocky Mountain ATV/MC Racing -tiimin Kyle Chisholm kaatui puolestaan San Diegossa ja hänen olkapäänsä lähti pois paikaltaan. Chisholmin olkapää leikattiin perjantaina ja hänen odotetaan palaavan radoilla kauden puolen välin aikoihin.

Xracing