
Tiistain 10 kysymystä: Mika Tamminen
1. Kauanko olet ajanut?
Ensimmäisen pyörän sain muistaakseni 4 – 5-vuotiaana ja ensimmäisen kisan taisin ajaa 2005 tai 2006
2. Paras saavutuksesi?
MXJ-luokan Suomen Cupin neljäs sija viime kaudelta ja yksittäisistä kisoista viime kesän Lahden osakilpailun, jossa ajoin eräsijoitukset 2 ja 1.
3.Miten harjoittelet?
Talvisin hiihdän ja pelaan kavereiden kanssa lätkää. Lisäksi Jämsän Moottorikerho järjestää yhteisiä salibandy- ja lätkätreenejä.
4. Esikuvasi?
Ryan Villopoto
5. Sponsorit?
Kalustetalo Hämäläinen ja First Stop Jämsä
6. Mistä pidät motocrossissa?
Lajin nopeus ja hyppyrit kiinnostavat. Ja toisten kanssa rintarinnan kilpailemisessa on jotain hienoa.
7. Paras muistosi ajamisen parista?
Joulun jälkeen Espanjaan sijoittunut kahden viikon treenimatka. Olimme reissussa Kinnusen Santerin ja Honkasen Paavon kanssa, Kytösen Vesa oli meitä siellä ohjaamassa. Oli mahtava kokemus päästä ajamaan ulkomaille ja hienoille radoille.
8. Tavoitteesi?
Tänä vuonna tulen ajamaan motocrossin SM-sarjat MX1- ja MX2-luokissa. Molemmissa on tavoitteena olla kymmenen parhaan joukossa. Tulevaisuudessa olisi tietysti hienoa päästä ajamaan motocrossia ulkomaille, EM- tai MM-sarjassa.
9. Paras kouluaineesi ja sen numero todistuksessasi?
Lihaskunto ja kestävyys, arvosana on 10.
10. Mikä näistä on tärkeintä: koulu, motocross vai tytöt?
Jos totta puhutaan, niin motocross. Koulu on myös todella tärkeä ja se täytyy hoitaa kunnolla.
Jani Hovi / Xracing