Tarkkala jatkaa endurouraansa FXR-varusteilla
Moninkertainen Suomen mestari jatkaa kilpailemista SM-sarjassa myös ensi vuonna. Myös MM-osakilpailut Päijänteen Ympäriajossa kuuluvat ohjelmaan. Mahdollisesti myös Viron MM-osakilpailut mahtuvat kalenteriin kesäkuun alussa.
Tarkkala sopi juuri ajovarustesopimuksesta FXR-maahantuojan kanssa.
- Varmaan vuodenvaihteen aikoihin tulee tietoa sitten tiimiin ja pyöräkokoon liittyen. Nyt aloitettiin ajovarusteista, Tarkkala kertoo.
Tarkkala jatkaa myös valmennustoimiaan. Tänään torstaina käynnistyy maaliskuulle kestävä, Suomen Moottoriliiton (SML) aluevalmennustoiminta, jota Tarkkala vetää. Ensimmäinen teoriaopetus järjestetään Helsingissä SML:n toimistolla kello 18-20.
Koko aluevalmennuskalenteri löytyy täältä.
Kärme Kustaalla nostellaan itse
Tarkkala osallistuu nimivahvalla partiolla Kärme Kustaan kiemurat -kilpailuun Hämeenlinnassa 2. joulukuuta. Hän saa rinnalleen Eero Remeksen ja Henric Stigellin.
Tarkkala uskoo reitin olevan tänä vuonna erittäin märkä. Joukkuehengen mukaisesti ryhmätyö saattaa olla tarpeen varsinkin suo-osuuksilla.
- Jos jää kiinni, pitää itse hoitaa itsenä irti, Tarkkala naurahtaa.
- Tosin, jos Eero ja "Henu" kuulevat tästä, eivät he taida nyt sitten tulla auttamaan minua. Eli koitamme voittaa ja autamme tarpeen vaatiessa toisiamme.