Remes otti omansa

Endurokauden kolmanneksi viimeinen SM-päivä kaasuteltiin tänään Petäjävedellä, hienon sään saattelemana. Kuljettajat saivat vastaansa kolmen maastokokeen mittaisen kierroksen, joka kierrettiin SM-luokkien osalta kolmeen kertaan.

Yleiskilpailun ja E2-luokan osalta kilpailun kärjessä nähtiin upeaa taistelua. Eero Remes otti johdon haltuunsa aamulla, mutta Eemil Pohjola näytti vauhtinsa ja otti kärkipaikan Remekseltä. Kun kuljettajat lähtivät päivän viimeiselle kierrokselle, piti Pohjola johtopaikkaa hallussaan 2 sekunnin erolla Remekseen. Päivän seitsemännellä maastokokeella Remes näytti kuitenkin kaapin paikan ja pamautti 28 sekuntia nopeamman ajan kuin Pohjola, ja otti kärkipaikan 26 sekunnin erolla. Kahdella viimeisellä pätkällä Remes ei antanut enää Pohjolan iskeä takaisin, vaan ajoi voittoon 29 sekunnin erolla.

- Kierroksen ykköspätkä oli minun mieleeni, mutta kaksi muuta olivat vähän haastavampia. En ottanut turhia riskejä siellä kivikossa ja se sitten vähän näkyi ajoissa, Remes kertoi.

E2-luokassa kolmanneksi ajoi todellinen yllättäjä. Hämeenlinnan Moottorikerhon Ville Terälä ajoi uransa parhaan kilpailun ja otti kolmannen sijan.

E3-luokassa Aleksi Jukola hallitsi päivää. Jukola oli pitkään myös yleiskilpailun kärkitaistossa mukana, mutta putosi päivän edetessä Remeksen ja Pohjolan vauhdista. E3-luokassa voitto tuli kuitenkin reilun kolmen minuutin erolla Toni Erikssoniin.

- Päivä kulki hyvin ja olen todella tyytyväinen suoritukseeni. Lopussa kyllä väsyin ja oli pakko antaa sen takia periksi yleiskisan osalta, Jukola kertoi.

[kuva1]
Aleksi Jukola

Päivällä hurjasti kaatunut Mika Tamminen oli luokan kolmas.

E1-luokassa saatiin päivän kovin yllätys, kun Porin Moottorikerhon Paavo Henriksson ajoi voittoon. Voitto oli Henrikssonille uran ensimmäinen.

- Olipa melkoinen yllätys myös itselleni. Aamun ensimmäinen pätkä ei oikein kulkenut, mutta sitten kakkospätkän kivikko meni todella hyvin ja päätin, että näin ajetaan koko päivä, Henriksson kertoi.

[kuva2]
Paavo Henriksson

Antti Ahtila jäi hänelle 1.28 ja oli toinen. Hugo Svärd oli luokan kolmas, jääden Ahtilasta reilun minuutin. Eemil Helander johti aamupäivän selvästi luokkaa, mutta kaatui siirtymällä ja hänen olkapäänsä lähti sijoiltaaan. SM-sarjaa johtava Antti Hänninen tuskaili vauhtinsa kanssa ja oli maalissa vasta kahdeksas. Henry Olenius oli pitkään myös luokan voittotaistelussa mukana, mutta joutui keskeyttämään satutettuaan polvensa kaatumisessa.

Täydelliset tulokset:
http://kalkku.fi/tulokset/jsens18/