Piccardi nousi palkintopallille Italiassa
Circuito Internazionale del Volturno isännöi supermoton Italian kansainvälisen mestaruussarjan viidettä osakilpailua. Limatolan nopean radan vaativa soraosuus tarjosi kuljettajille runsaasti haasteita.
Valter Piccardin viikonloppu käynnistyi lupaavasti, sillä aiemmin vaivanneet tekniset ongelmat oli saatu selätettyä.
– Kesätauon aikana teimme isäni kanssa töitä löytääksemme paremmat säädöt, jotka antaisivat minulle enemmän luottamusta ja paremman tuntuman pyörään. Teimme muutoksia, mutta emme ehtineet testata niitä etukäteen. Siksi suuntasimme ensimmäisiin vapaisiin harjoituksiin ilman varmuutta siitä, miten pyörä toimisi. Onneksi se tuntui heti hyvältä ja vakaalta, Piccardi kertoi.
Ensimmäisessä kilpailuerässä tekninen vika häiritsi Piccardin ajoa ja johti lievään kaatumiseen soraosuudella. Hän menetti tilanteessa aikaa ja joutui tyytymään yleiskilpailun 11. sijaan. Omassa luokassaan hän oli viides.
Sunnuntaina Piccardi nosti tasoaan selvästi. Teknisten ongelmien ratkettua hän lähti sprinttikilpailuun keskittyneenä. Lähtö ei onnistunut parhaalla mahdollisella tavalla, mutta Piccardi pysyi kärkijoukon mukana ja ohitti edellään ajaneita kuljettajia. Hän taisteli luokkavoitosta ruutulipulle asti ja jäi siitä lopulta vain 0,61 sekuntia.
Kolmannessa erässä Piccardi onnistui lähdössä erinomaisesti. Hän teki pitkän suoran päässä näyttävän ohituksen ulkokautta ja nousi soraosuudella vielä kahden kuljettajan ohi. Tämän jälkeen hän tavoitti päävastustajansa ja yritti useaan otteeseen ohitusta. Paikanvaihto ei kuitenkaan onnistunut, mutta Piccardi varmisti viikonlopun yhteistuloksissa hienon toisen sijan.
– Olen erittäin iloinen tuloksesta, kakkossijasta sekä siitä, että onnistuimme isäni kanssa korjaamaan pyörän säädöt. Fiilis oli todella hyvä ja vauhtini pysyi tasaisena kaikissa erissä, Piccardi iloitsi.
Palkintopallisijoituksen ansiosta Piccardi nousi sarjataulukossa kaksi sijaa. Tavoite sijoittua kauden päätteeksi kolmen parhaan joukkoon on edelleen mahdollinen.
– Viimeisestä osakilpailusta ei tule helppo, sillä jaossa on vielä paljon pisteitä. Me emme kuitenkaan anna periksi.
Italian kansainvälinen mestaruussarja huipentuu Pomposassa ajettavaan finaaliin. Sen jälkeen Piccardin tiimi suuntaa Belgiaan, jossa hän osallistuu 9.–11. lokakuuta järjestettävään Mettet’n Superbiker 2026 -suurtapahtumaan. Samalla ajettava MM-sarjan päätösosakilpailu kokoaa katuradalle yli 500 kuljettajaa eri luokissa ja arviolta 20 000–25 000 katsojaa.