Kärkkäinen ylivoimainen Sysmässä

Sysmän Moottorikerhon 30 v. juhlakilpailu ajettiin endurosprint-kilpailuna. Kilpailijoilla oli edessään runsaan kahdeksan kilometrin mittainen maastokoe, joka kierrettiin luokasta riippuen joko kahteen, kolmeen tai neljään kertaan. Kisassa olivat jaossa myös kauden ensimmäiset naisten Suomen Cupin pisteet. Pistejahtiin lähti kaikkiaan 10 kilpailijaa.

Naisten luokassa kilpailijat kiersivät reitin vain kahteen kertaan. Jo ensimmäisellä kierroksella Sanna Kärkkäinen ajoi sen verran kovat pohjat, että muiden ei tarvinnut enää ratkaista kuin se, kuka on kisassa toiseksi nopein. Kärkkäinen johti kisaa avauskierroksen jälkeen lähes kahdella minuutilla. Kakkospaikasta oli sen sijaan tulossa kova vääntö Jennifer Siekkisen ja Marita Nyqvistin välillä. Eroa oli vain pari sekuntia Siekkisen hyväksi.

Kärkkäinen ajoi nopeimman ajan myös toiselle kierrokselle ja kasvatti voittomarginaalinsa toiseksi sijoittuneeseen Siekkiseen jo yli kolmeen minuuttiin. Kisan kakkossija ratkesi siinä, kun Nyqvist hävisi Siekkiselle reilun minuutin, vietettyään kivikossa melkoisesti ylimääräistä aikaa. Samalla neljänneksi sijoittunut Annamaria Karikuusi nousi vain kolmen sekunnin päähän Nyqvististä.

C1-luokassa Teemu Mäkinen ajoi nopeimman ajan kaikille kolmelle kierrokselle ja otti voiton vajaan kahden minuutin erolla ennen toiseksi ajanutta Heikki Tuovista. Kolmanneksi kiirehti Sami Jokinen.

C2-luokassa Jani Perttilä ajoi pohjat vain viimeisellä kierroksella, mutta sekin riitti luokan voittoon puolen minuutin turvin. Toiseksi sijoittui Kimmo Sutinen ja kolmanneksi Sampo Hyytiäinen.

C3-luokan nopein oli Tomi Ritala. Hän ajoi nopeimman ajan kahdella ensimmäisellä kierroksella, joten viimeisen kierroksen toiseksi nopein aika riitti tuomaan voiton puolen minuutin turvin ennen Juho Määttästä. Kolmantena miehenä podiumille nousi Leonidas Tsiopoulos.

V50-luokassa kisattiin voitosta vielä viimeiselläkin kierroksella. Marko Saarinen ja Timo Soanjärvi saivat kahdella ensimmäisellä kierroksella eroa toisiinsa vain muutaman sekunnin. Viimeisellä kierroksella Saarinen oli runsaat viisi sekuntia kilpakumppaniaan nopeampi ja vei lopulta voiton reilun kahdeksan sekunnin marginaalilla, Soanjärven joutuessa tyytymään kakkossijaan. Kärkikaksikon takana Karri Tikkanen oli joka kierroksella kolmanneksi nopein ja kolmas Tikkanen oli myös päivän kisasssa.

V60-luokan kahden kierroksen ja kolmen kilpailijan kisassa Ari Kannela kukisti Martti Ketelän viidellä minuutilla. Matti Korpela ajoi maaliin kolmantena.

Lari Jukola yleiskisan ykkönen

A1-luokassa Lari Jukola lähti tekemään selvää jälkeä jo avauskierroksesta lähtien. Kaksi ensimmäistä kierrosta sujui puolen minuutin pohja-aikoja takoen ja kolmannella kierroksella vauhti muihin verrattuna vain parani. Kun viimeisellä kierroksellakin tuloksena oli nopein aika, oli tuloksena voitto kolmen minuutin erolla. Samalla Jukola kuittasi myös yleiskilpailun voiton. Toni Toukola oli kolmella kierroksella toiseksi nopein ja vaikka viimeinen kierros veikin vähän ylimääräistä aikaa, tuloksena oli kakkossija. Päivän kolmoseksi nousi Kalle Järvinen.

A2-luokassa ajettiin Joonas Salosen määräämällä tahdilla. Pohjat joka kierroksella toi voiton vajaan kahden minuutin erolla. Toiseksi ajoi Teemu Latostenmaa ja kolmanneksi Matti Oikari.

A3-luokassa mukaan starttasi vain kaksi kilpailijaa. Aleksi Jukola kukisti Joni Kaivolaisen vajaalla neljällä minuutilla. Yleiskilpailussa Aleksi Jukola oli toinen.

B1-luokassa parasta vauhtia piti yllä Jani Viljanen. Kolmesti nopein ja kerran toiseksi nopein kierros toivat voiton 40 sekunnin erolla ennen toiseksi ajanutta Jyri Mannilaa. Kolmanneksi sijoittui Lukas Kuhmonen.

B2-luokassa Juhani Tuohimaa oli nopein kaikilla kierroksilla. Voittomarginaali oli minuutin luokkaa. Toiseksi kiirehti Heikki Häyrynen ja kolmanneksi Pasi Kaukolinna.

B3-luokan voittoon ajoi Jyri Laine. Hänkin oli nopein kaikilla neljällä kierroksella. Atte Salo hävisi vajaat kaksi minuuttia ja sijoittui toiseksi. Kolmas oli Kimmo Virtanen.

V40-luokan voittoon ajoi Sami Eskola. Myös hän oli nopein kaikilla neljällä kierroksella. Toiseksi sijoittunut Jari Åberg hävisi voittajalle vajaat kaksi ja puoli minuuttia. Kolmanneksi nousi viimeisellä kierroksella Mika Ruokolainen.

***Juttua muokattu 17.6 12:44

Kari Salminen