Erilaista MM-enduroa

Kun kuukausi sitten ajettu Viron MM-kisa oli oikeaa, perinteistä enduroa, niin Italian osakilpailu eroaa siitä kuin yö päivästä. Koko kisa ajetaan Pietramuratan Offroad Parkin alueella. Paikkahan on tuttu Ciclaminon radalla ajettavasta MXGP-sarjan MM-osakilpailusta.

Pietramurata sijaitsee Italian pohjoisosassa, vain parikymmentä kilometriä Gardajärveltä pohjoiseen. Myös lähellä sijaitsevaan, aikanaan kirkolliskokouksistaan tutuksi tulleeseen Trentoon on matkaa niin ikään vain parikymmentä kilometriä.

Kilpailu käynnistyy perinteisesti perjantaina ajettavalla supertestillä, mutta sen jälkeen kaikki onkin uutta. Varsinainen kisa ajetaan yksipäiväisenä, eli lauantaista tulee todella pitkä. Päivä käynnistyy Suomen aikaa kello 10:00 kolmeen kertaan Ciclaminon MXGP-radalla ajettavalla crossitestillä. Seuraavaksi pidetään pieni tauko ja kello 16:00 alkaen edessä on neljään kertaan ajettava, viereisen vuoren rinteillä kiertelevä, erittäin kivinen endurotesti.

Tämän jälkeen kuljettajat pääsevät pidemmälle tauolle, kunnes päivä huipentuu kello 21:20 käynnistyvään extremetestiin, joka ajetaan neljään kertaan. Jokaisen kierroksen jälkeen testillä lisätään myös hieman vaikeutta. Palkintojen jakoon päästäänkin jo heti puolisen tuntia puolen yön jälkeen. Kisapäivälle tulee siis kaikkineen mittaa vajaa vuorokausi. Kuulostaa vähintäänkin mielenkiintoiselta.

Väkisinkin tulee mieleen, onko sarja kääntymässä hard enduro tyyppiseksi. Promoottori tietää varsin hyvin kilpailevan WESS-sarjan osanottaja- ja katsojamäärät, jotka ovat MM-sarjaan verrattuna aivan eri luokkaa. Yhteensä 58 ilmoittautunutta ei kovin vakuuttavaa kuvaa MM-sarjasta anna. Promoottori tietää myös sen, että jotain on tehtävä ja nopeasti, mikäli MM-sarja halutaan pitää hengissä. Vai onko jo liian myöhäistä?

Suosikit

Ennakkoveikkailu on nyt vaikeampaa kuin yleensä, sillä kisa on niin paljon normaalista poikkeava. EnduroGP-luokan kärjessä on Alex Salvini ja italialainen haluaa varmasti myös kotikisastaan voiton. Mutta kun katsotaan miehen ajoa WESS-sarjan kisassa Portugalissa, niin helppoa se ei tule olemaan. Steve Holcombe tulee sarjakakkosena Italiaan ja voitti pari viikkoa sitten Italian mestaruusosakilpailussa molemmat päivät. Olisiko nyt Holcomben vuoro ottaa kauden avausvoitto? Sarjan kolmosena on Eero Remes, joka on sanonut, että hard enduro ei häntä kiinnosta. Nyt ollaan kuitenkin vähintäänkin lähellä hard enduroa, joten välttämättä ei Remeksellekään tule helppoa kisaa. Vai ottaako Brad Freeman kauden toisen GP-voittonsa? Tulossa on mielenkiintoinen kisa.

Enduro1-luokassa Brad Freeman on ajanut kolmesti peräkkäin voittoon ja se saattaa aiheuttaa hieman paineita siihen asti luokkaa hallinneelle Jamie McCanneylle. Onnistuuko pisteissä kolmantena oleva Antoine Basset sekoittamaan pakkaa, vai olisiko jo Eemil Pohjolan vuoro nousta podiumille? Nyt ollaan ainakin hitaammassa maastossa, joka voisi sopia Pohjolalle.

Enduro2-luokassa Alex Salvini karkasi tukevaan pistejohtoon kun Eero Remes joutui sunnuntaina keskeyttämään Virossa. Mutta maasto ei suosi Salvinia, ei tosin välttämättä Remestäkään. Loic Larrieu on vain kolmen pisteen päässä Remeksestä, mutta miten ranskalainen ajaa sitten tämän tyyppistä kisaa, jää nähtäväksi. Kotikisaansa ajava Thomas Oldrati saattaa vaikka yllättää koko kärkikolmikon.

Enduro3-luokassa Steve Holcombella on tukeva pistejohto, joten joka kisaa ei ole pakko voittaa. Kun koko sarjaa kiertää vain neljä kuljettajaa, ei keskeytyksiin kuitenkaan ole varaa. Christophe Nambotin ja Daniel McCanney ovat Holcomben perässä vain kahden pisteen päässä toisistaan, joten tätä parivaljakkoa kannattaa seurata. Ilman keskeytyksiä tämä kolmikko pokkaa myös kauden päätteeksi MM-mitalit.

EnduroJ-luokassa mennään italialaisten hallinnassa, joten ennakkoon ajatellen kolmikosta Matteo Cavallo, Andrea Verona ja Davide Soreca löytyy myös tämän kisan voittaja. Theophile Espinasse on se kuljettaja, joka vahvimmin on lyömässä kiilaa vahvaan italialaisrintamaan. Suomalaisista ovat mukana Antti Hänninen ja Lari Jukola.

EnduroY-luokassa sarjan kärjessä on Ruy Barbosa, mutta niskaan puhaltavat Matthew van Oevelen ja Hamish Macdonald. Molempina päivinä Virossa podiumille noussut Roni Kytönen haluaa varmasti iskeä kiilaa kärkikolmikkoon, mutta reitti ei taatusti ole jämsäläisen mieleen. Tällä kaudella kertaalleen jo podiumilla ollut Hugo Svärd tähtää myös varmasti sinne uudelleen.

Supertesti käynnistyy perjantaina kello 22:30 Suomen aikaa ja varsinainen kisa, kuten todettua, lauantaina kello 10:00.

Kari Salminen