EM-trial jatkuu Ruotsissa
Kauden toinen trialin EM-osakilpailu taiteillaan viikonloppuna Alessa, Ruotsissa. Kauden ensimmäinen osakilpailu sujui suomalaisittain loistavasti, kun Parkkonen Motorsportin Erkki Hakuni voitti Youth International Cupissa molemmat kisapäivät ja myös Panu Malmberg onnistui hienosti ajamaan kymmenen joukkoon luokassa. Kaksikko on mukana myös Ruotsissa ja saavat seurakseen suomalaisista kuljettajista Aapo Hakunin ja Jimi Saarelan.
- Kilpailusta tulee varmasti haastava, sillä pisteitä tulee luultavasti vähän. Jaksot ovat Ranskan kilpailua helpommat, mikäli sää pysyy kuivana. Täällä on kuitenkin sileitä kallioita, jotka ovat sateen sattuessa todella liukkaita, Erkki Hakuni kertoi.
Viikonloppuna ajetaan molempina päivinä omat kilpailunsa. Sää kisapaikalla on tällä hetkellä pilvinen, mutta poutainen. Viikonlopulle on ennustettu sateen mahdollisuutta.