Avaruuslakana tarkistetaan myös jatkossa
Kotkan enduron yhteydessä paljon puhetta, ja aikasakkoja aiheuttaneet turvavälineet (niiden puuttuminen) ovat olleet esillä myös enduron lajiryhmässä. Lajiryhmän johtaja Johan Vornanen kommentoi asiaa seuraavasta.
- Tohmajärven SM-endurossa avaruuslakana ja sideharsorulla tullaan tarkistamaan siinä vaiheessa, kun kuljettaja hakee pyöränsä suljetulta varikolta ennen starttia. Mikäli nämä eivät ole mukana, annetaan kuljettajalle mahdollisuus ostaa ne kilpailun järjestäjiltä, joka on luvannut hoitaa niiden myyntiä. Mikäli kuljettaja ei tästä huolimatta halua ostaa niitä, niin sen jälkeen tuomaristo puuttuu asiaan. Toivomme samalla, että muut kilpailun järjestäjät ottavat tämän saman käytännön ja asia tarkastetaan aina ennen kilpailua, Vornanen kertoo.
Tälle vuodelle voimaan astuneiden endurosääntöjen mukaan kuljettajan tulee kuljettaa mukanaan lämpöpeitettä ja sideharsorullaa.
Xracing