Aika-ajot läpi vaihtelevissa olosuhteissa

Valtteri Malin oli MX1 -luokan aika-ajojen nopein. Kuva: Jani Hovi / Xracing Valtteri Malin oli MX1 -luokan aika-ajojen nopein. Kuva: Jani Hovi / Xracing

Yöllisen sateen kastelemalle radalle hyökkäsivät aamulla ensimmäisenä MX2 -luokan kuljettajat. Aika-ajojen alku saatiinkin ajaa ilman vesisadetta, mutta pian sade kuitenkin kasteli rataa lisää. Pohja-ajan kaasutteli sarjakärki Aki Manninen, ennen hienosti ajanutta Emil Silanderia. Silander jäi Manniselle vain 0,3 sekuntia. Kolmenneksi ajanut Jere Haavisto jäi pohja-ajasta 1,4 sekuntia. Neljäs oli Miro Sihvonen ja viides Ville Meisola, joka ylsi uransa parhaaseen aika-ajosijoitukseen.

MXC/A -luokassa nopein oli Joonas Näppi, ennen Matias Vesteristä ja Benjamin Korholaa.

MX1 -luokassa Valtteri Malin omaksui liukkaan radan niksit parhaiten ja ajoi hienolla ajolla yli sekunnin pohja-aikaan. Sarjakärki Henric Stigell oli toinen ja uransa parhaan sijan MX1 -luokan aika-ajoissa ajanut Teemu Keljo oli kolmas. Joni Roos oli neljäs ja Ludde Söderberg viides.

Ensimmäinen erä käynnistyy kello 12.

Aika-ajojen kaikki tulokset:
http://www.mylaps.com/en/events/1173629

Xracing