”Imuun ja ohi”

Atte Jousi Porin SM-avauksen toisen erän jälkeen. Atte Jousi Porin SM-avauksen toisen erän jälkeen.

MX2-luokan SM-avauksen nimiinsä vienyt Atte Jousi lukeutuu maamme motocrossin tulevaisuuden lupauksiin. Nuorukainen osoitti vauhtinsa jo junnuluokissa, mutta Porin viikonlopun jälkeen myös suuri yleisö sai sen huomata. Miehelle itselle menestys kauden avauksessa ei tullut yllätyksenä. - Ennen kauden alkua tähtäimessä oli sijoitukset viiden parhaan joukossa. Kun kevät koitti ja näki treeneissä muiden vauhdin, rupesin uskomaan että pystyn jopa voittoon. Ennen kisaa asetinkin itselleni tavoitteet voittaa ja niin onnistuin tekemäänkin, kertoi juuri sarjacrossit lopetellut Jousi. Helpolla voitto ei kuitenkaan tullut. - Tiukka kisahan voitosta oli. Ennakkoon tiesin Ludde Söderbergin ja Niko Koskelan vahvoiksi, mutta myös Henrik Stigell ja Santtu Tiainen tarjosivat kovan vastuksen. Täysillä sai puristaa koko ajan.

Lisää startteja alle

Jousi ajaa tänä vuonna myös MX1-luokassa ja Supercross sarjaa. - MX1-luokassa tavoitteena on vaan saada startteja alle. Lähden sinne pikkupyörällä ja tietty joudun antamaan tasoitusta isoille pyörille. Mutta tärkeintä on saada kisakokemusta, Jousi jatkaa. MX2-luokassa tavoitteet on myös selvillä. - Kyllähän tavoitteena on ehdottomasti Suomen mestaruus. Yritetään ajaa omaa ajoa ja annetaan mennä omalla painolla, niin hyvä tulee. Helppoa mestaruuden voittaminen ei tietysti tule olemaan.

Lauantaina alkavaa Supercrossin SM-sarjaa Jousi pitää erittäin hyvänä lajille. -Sarja tuo näkyvyyttä yleisön keskuudessa, mikä on taas tärkeää tukijoiden silmissä. Lisäksi kilpailuja on erittäin mukava ajaa, niiden nopeatempoisuuden takia. Koko ajan tapahtuu jotain.

Imuun ja ohi

Supercrossin SM-sarja saa myös kansainvälistä väriä, kun MM-sarjassa MX2-luokassa loistavia otteita esittänyt Harri Kullas nähdään Vantaalla. Jousella on resepti Kullaksen voittamiseen valmiina. - Imuun ja ohi, naurahtaa nuorukainen. - Toki Harria yritän haastaa, mutta tavoitteena sarjassa on olla viiden joukossa. Mikäli vauhti ei niihin sijoituksiin riitä, niin sitten harjoitellaan lisää. Kovasti olen tehnyt työtä tähänkin asti ja sitä jatketaan myös tästä eteenpäin.

Kansainvälisille radoille Jousella ei ole vielä kiire. - Ajetaan nyt tämä vuosi ainakin pelkästään Suomessa. Vantaan EM-osakilpailu on tarkoitus ajaa kansainvälisistä kilpailuista ja ehkä joku muu kilpailu ulkomailla, mutta mitään varmaa ei ole. Haetaan ensin rauhassa vauhtia kotimaasta ja kun se riittää, mietitään sitten ulkomaille lähtöä, päättää Jousi realistisesti.

Xracing