”If you want win, be a Finn”

Juha Salminen jatkoi myös siitä Juha Salminen jatkoi myös siitä
Matti Seistolan vauhtia. Matti Seistolan vauhtia.

Eiliseen tapaan Suomeen tuli kolme luokkavoittoa ja yhteensä viisi palkintokorokesijaa. Yksi uusi nimi nähtiin myös palkintojen jaossa, kun muutaman vuoden tauon jälkeen Marko Tarkkala nousi korokkeelle vastaanottamaan kolmatta palkintoa.

E1-luokka kulki jälleen Juha Salmisen komennossa. Salminen nakutteli tasaisen varmoja aikoja maastokokeilla ja siinä kun muut sortuivat virheisiin, jatkoi Salminen varmaa menoaan. - Päivä meni viimeisen päälle hyvin. Siellä täällä olisi voinut olla muutaman sekunnin nopeampi, mutta ei tullut kyllä virheitäkään. Päivän ei mahtunut mitään ongelmia ja ajaminen oli jälleen todella hauskaa, kertoi juuri kypärän päästä pois saanut Salminen.

Salmisella on myös selvät suunnitelmat, miten sarja jatkuu samoin kuin se on alkanutkin. - Tehdään samanlailla asioita, miten on tehty tähänkin asti. Ei tässä mitään suurta pystyisikään muuttamaan, mutta toisaalta ei ole tarvettakaan muuttaa tulosten varjolla. Tästä on hyvä lähteä ensi viikonloppuun ja Portugalin MM-osakilpailuun, Salminen jatkoi.

Seistola tyytyväinen

E1-luokan toiseksi ajoi eilisen tapaan Matti Seistola. - Aamu lähti vähän kankeasti liikkeelle, eikä ajo oikein heti kulkenut. Aamun ensimmäinen extremetesti tuli lentämällä puoleen väliin asti, kunnes ajoi yhden mutkan liian leveällä linjalla. Tanko osui puuhun ja se heitti minut radalta ulos. Pyörä jäi pientä puuta vasten ja ylämäkeen. Siinä hukkui ainakin 15 – 20 sekuntia aikaa ja sen jälkeen oli vähän vaikea lähteä uudestaan ajamaan lujaa. Onneksi ajo lähti kulkemaan ja viimeinen kierros oli aikamoista lentoa. Tiesin, että jos laitan kaikki peliin niin pystyn nousemaan toiseksi viimeisen kolmen pätkän aikana. Oli siinä vaiheessa viidentenä, 16 sekuntia perässä toista sijaa, lopulta yhdeksän sekuntia voitosta jäänyt Seistola kertoi.

Avausviikonlopun kaksi kakkossijaa olivat Seistolan mieleen. - Nyt täytyy sanoa, että on todella hyvä fiilis. Kun ei anna senttiäkään periksi, eikä luovuta on tuloksetkin hyviä. Voitto jäi vielä saavuttamatta, mutta kyllä sekin vielä tulee. Täytyy karsia pienet virheet pois ajosta, koska Juha tuntuu ajavan todella varmasti.

Pettynyt Remes

E1-luokan kolmas suomalainen Eero Remes koki kovia heti aamun avanneella endurotestillä. - Kaaduin siellä kaksi kertaa ja hävisin 45 sekuntia siinä, siinä olikin sitten heti tarpeeksi kirittävää. Yritin ajaa loppupäivän niin kovaa kuin pystyin, mutta en onnistunut nousemaan kuudetta sijaa korkeammalle. Harmittaa todella paljon, kun viikonloppu meni omiin tyhmiin virheisiin. Nyt on pakko unohtaa tämä kilpailu samantien ja keskittyä ensi viikonlopun koitokseen Portugalissa, pettynyt Remes kertoi. Remes jäi kilpailun voittaneelle Salmiselle 36 sekuntia.

Ahola jälleen

E3-luokassa Mika Ahola oli jälleen ylitse muiden. Hämeenlinnalainen ajoi lopulta voittoon 27 sekunnin erolla, ennen toiseksi ajanutta Christophe Nambotinia. - Lähdin ajamaan täysillä heti aamusta, mutta Nambotin ajoi ensimmäisellä endurotestillä heti viisi sekuntia kovemman ajan. Sen jälkeen täytyi puristaa oikein tosissaan, jotta pääsin hänen ohitse. Nambotin roikkui kuitenkin koko päivän ihan kintereillä ja kun lähdimme päivän viimeiselle crossitestille, eroa oli vaan 10 sekuntia, Ahola kertoi.

Reitille muodostui hiekkatomu sen kuluessa ja samalla se muuttui liukkaammaksi. - Pöly teki reitin todella liukkaaksi. Kun pölyä oli niin paljon reitin pinnassa, ei aina nähnyt kaikkia röykkyjä ja uria. Välillä pyörä nousi pystyyn ja välillä taas perä lähti alta. Pito vaihteli paljon ja sitä oli vaikea arvioida. Reitti oli muuten hieno, mutta todella raskas. Varsinkin siirtymä endurotestiltä crossitestille, joka kesti tunnin ja oli oikeastaan koko ajan kiemurtelua vuorilla, Ahola kertasi.

Tarkkala palasi paikalleen

Päivän ehkä ilahduttavin suoritus nähtiin E3-luokan kolmanneksi ajaneen Marko Tarkkalan toimesta. Tarkkalan pyörä ja ajo kulkivat loistavasti, niinpä loppilainen nousikin palkintokorokkeella muutaman vuoden tauon jälkeen. - En olisi ehkä vielä tässä vaiheessa kautta uskonut nousevani korokkeelle, mutta kaikki meni nappiin. Löysin tänään oikean ajorytmin ja sitä kautta myös vauhdin. Eilen yritin ehkä vähän liikaa, eikä ajamisessa ollut järkeä. Tänään homma toimi ja tulos oli hyvä, onnellinen Tarkkala kertoi.

Junioreissa Antti Hellsten jatkoi loistavia suorituksia ajamalla jälleen voittoon. Raportti junioriluokasta hetken kuluttua.

Täydelliset tulokset:

http://www.enduro-live.info/

Jani Hovi / Xracing