Pöly teki kiusaa Heinolassa
Heinolassa ajettiin helteen ja pölyn keskellä. Osa kilpailijoista keskeytti jo ensimmäisillä kierroksilla pölyn noustua liian sakeaksi.
Suuri osa kilpailijoista manasi kovaa pölyä jonka kuiva hiekkamaasto nostatti reitille. Muilta osin reitti oli hieno, keleillehän ei järjestäjä voinut mitään.
Myös järjestäjille tuli hienoisena yllätyksenä reitin kova kuluminen kilpailun aikana.
Remes tuli, ei nähnyt ja voitti
Eero Remes kävi näyttämässä Heinolassa MM-tason vauhtia voittamalla yleiskilpailun.
Remes sai huonon lähdön ja oli ensimmäisissä kurveissa sijalla 26.
Mies kuitenkin nousi joka kierroksella monta sijaa, ja maalissa mies heilutti ykköspalkintoa.
- Ei mikään erikoinen kisa. Pöly oli aivan järjetön, en välillä tiennyt olenko edes pätkällä kun en nähnyt yhtään mitään. Tämä alkaa olla jo vaarallista, Remes puhisi maalissa.
Remes myönsi kilpailun olleen rankka kuumuuden ja pölyn vuoksi.
- Rankka kisa, varsinkin eka kierros oli huima. En saanut pyörää heti käyntiin ja kun sain pelit liikkeelle, oli pakko ajaa kävelyvauhtia kun en nähnyt mitään, Remes kertaili kilpailun kulkua.
Vaikka mies pääsi muutaman kierroksen jälkeen johtoon, ei apua pöly ongelmaan ollut.
- Sitten rupesi tulemaan kierroksella ohitettavia eteen, ja taas oli karmea pöly.
Antti Hellsten ajoi yleisen luokan toiseksi, vaikka purnasi aamulla lähtöpaikkaansa joka oli sisäkurvin sumpussa. Mies kuitenkin suunnitteli yrittävänsä lähdössä kympin sakkiin, ja taktiikka oli nousta siitä.
Hellstenilläkään ei pyörä käynnistynyt, ja mies jäi potkimaan pyöräänsä nopeampien lähdettyä.
Hellsten kuitenkin pääsi lähdössä juuri Remeksen edelle, joka ohitti parin kierroksen jälkeen myös nousua tehneen Hellstenin.
- Aika persiistä tuo keli. Mäessä oli niin hirveä pöly, että ajoin parin pyörän yli kun en nähnyt yhtään mitään, Hellsten kertasi maalissa naama ja suu hiekkaa täynnä.
Hellsten oli kuitenkin tyytyväinen päiväänsä, ja hiekkapölystä huolimatta hopea maistui.
Kolmanneksi ajoi Joonas Heimonen, neljäs oli Miko Mellin.
Samu Ylikarjula vei B-luokan
Tuusulan moottorikerhon Samu Ylikarjula oli B-luokan nopein. Toiseksi ajoi Sami Kärkkäinen ja kolmanneksi Kari Hirvimäki. Kymmenen kuljettajaa B-luokassa ehti ajaa kilpailussa kuusi kierrosta kahden tunnin aikana, muiden tyytytyessä viiteen kierrokseen.
Harrastelijoissa tungosta
Kilpailun suurin osallistujamäärältään oli Heinolassakin harrastelija luokka. Viivalle oli ilmoittautunut jopa 212 kilpailijaa, kun esimerkiksi toiseksi suurimmassa B-luokassa lähtijöitä oli 82.
Suomessa onkin selkeä kysyntä tämän tyyppisille harrastelijoille suunnatuilla kilpailuilla.
Harrastelijoiden nopein oli Salpausselän moottorikerhoa edustava Esa Mujunen.
Tiukan vastuksen antoi kuitenkin Mikko Seistola, joka hävisi Mujuselle vain kolmetoista sekuntia.
Kolmanneksi maaliin päästeli Jyrki Idman, häviten voittajalle vajaat viisi minuuttia.
Marita Nyqvist odotetusti naisten ykkönen
Marita Nyqvistille ei suomessa tunnu löytyvän vastusta. Nyqvist vei naistenluokan voiton lähes näytöstyyliin.
Nyqvist kävi tankkaamassa kerran, kun kärkinaisista muut ajoivat yhdellä tankillisella.
Nyqvist piti reitistä, joka ei vielä aamun ensimmäiselle luokalle kulunut samoin kun päivän muissa lähdöissä.
- Kyllä oli makea reitti. Ehkä merkkauslinja olisi saanut olla huolellisempi. Kun pääsin edelläni ajavasta nuoren luokan kuskista ohi, ei kärjessä edes pöly haitannut, Nyqvist kertoi.
Toisena maalilipulle naisissa ajoi Hanna Mertsalmi, ja kolmas oli Esmeralda Vesterinen.
Jani Huhtinen nuorten nopein
Mikkelin moottorikerhon Jani Huhtinen oli nuorten luokan nopein. Nuoret ajoivat samassa lähdössä naisten luokan kanssa, ja heidän ajoaikansa oli tunti, kun muilla luokilla ajoaikaa oli kaksi tuntia.
Toiseksi kaasutteli järjestävän seuran Henri Lundberg, häviten Huhtiselle vajaat puolitoista minuuttia. Kolmantena maalissa oli Eemil Helander.
Veteraanien voitto Jyväskylään
Olli Jäntti oli veteraanien nopein, ajaen luokassaan ainoana kuusi kierrosta. Toiseksi, yhden kierroksen vähemmän ajaneena maaliin saapui Tapio Koivusaari. Kolmas oli Karri Tikkanen.
Xracing / Joppe Askolin