Suomelta joukkue Supermoto of Nations -kilpailuun
Supermoton joukkueiden MM-kisat ajetaan 27.9.2026 St. Wendelissä Saksassa. Suomen juniormaajoukkueessa kisassa edustavat Eemeli Åstedt, Niclas Ahlqvist ja Onni Korkeamäki. Joukkueen kasaaminen oli sinänsä helppoa, kun Suomen supermotoyhteisö on pieni ja tiivis. Joukkueeseen valikoitui luonnollisesti lajin kirkkain kärki.
Eemeli Åstedt on hallitseva suomenmestari S1- ja S4-luokassa. Viime kaudella Åstedt ajoi voitokkaasti myös niin Ruotsin kuin Viron sarjoissa. Vaatimaton kuljettaja vastasi, kun kysyimme tavoitteista ja siitä miltä tuntuu ennen kisakauden alkua.
"Mahtavalta. Meidän yhteinen tavoite ensi kaudelle on ottaa joukkue MM-kisoista kultaa! ", vastasi Eemeli Åstedt.
Åstedt oli viime vuonna kutsuttuna mukana kilpailussa edustamassa Team Europea Supermoto of Nations- kilpailussa. Team Europessa oli edustus pohjoismaisia kuljettajia Suomesta, Ruotsista ja Tanskasta. Joukkueen kasasi Thomas Gillisson, joka on yksi Ruotsin supermoto-vaikuttaja ja kuski itsekin. FIM Europe joukkue sijoittui Tšekeissä ajetussa kilpailussa kuudenneksi.
Niclas Ahlqvist on puolestaan hopeamitalisti S2-luokan Sm-sarjassa ja lähtee nyt edustamaan Suomea ylpeästi.
"Tuntuu hyvältä, kun pääsee edustamaan omaa kotimaata. Tavoite on päästä podiumille, se olisi hienoa ja siistiä.”, Ahlqvist tuumaili, kun kyselimme ajatuksia joukkuepaikasta.
Onni Korkeamäki sijoittui S1-luokan hopealle SM-sarjassa ja edustaa nyt Suomea maajoukkueessa. Korkeamäeltä kysyttiin samat kysymykset tavoitteista ja fiiliksistä.
"Onhan se ihan hienoa lähteä Saksaan edustamaan Suomea. Joukkueen vahvuus on se, että jokaisella on mielihalua taistella kullasta.", kuittasi Korkeamäki joukkueen yhteisestä tavoitteesta.
Alla kuljettajien esittelyvideo.