Tuplavoittojen päivä Karkkilassa
SM-motocross viikonloppu Karkkilassa käynnistyi tänään Suomen Cup -erien merkeissä. MXJ-luokassa Joonas Näppi oli murskaavan ylivoimainen tänään molemmissa erissä. Mauno Nieminen oli ensimmäisessä erässä toisella sijalla koko erän ajan, mutta ei pystynyt haastamaan Näppiä. Toisessa erässä Nieminen nousi kakkospaikalle vasta neljännellä kierroksella, jolloin Näppi oli jo kaukana. Ensimmäisessä erässä Joonas Pekkonen ajoi kolmanneksi ja Wiljam Malin teki saman tempun toisessa erässä.
MXV35-luokassa Niko Kalatie vei odotuksien mukaan molemmat erät nimiinsä. Ensimmäisessä erässä Alexander Wiik oli toinen ja Jarno Mattila kolmas. Toisessa erässä kaksikko ajoi sijoitukset ristiin, Mattilan ollessa toinen ja Wiikin kolmas.
Yhdistetyssä MXV45- ja V55 -lähdössä Miska Aaltonen ajoi molempien starttien voittoon, voittaen samalla MXV45-luokan. Ari Åstedt oli molemmissa erässä kakkonen ja näin ollen myös totaalin kakkossija kirjattiin hänelle. Ensimmäisessä erässä Marko Mannila ajoi kolmanneksi ja Jari Nurminen teki saman toisessa erässä, kirjaten myös totaalin kolmannen sijan nimiinsä.
MXV55-luokassa Kari Rantanen oli tuttuun tyyliin molempien erien ykkönen. Toiseksi molemmissa erässä ajoi Jukka Penttilä. Ensimmäisen erän kolmas oli Antti Paasonen ja toisessa erässä tuolle sijalle ajoi Jari Lehto. Lehdon nimiin kirjattiin myös päivän totaalin kolmassija.
Karkkilassa ajettiin myös MXC/B-luokan kansallinen kilpailu. Päivän kokonaiskilpailun voittoon ajoi Mico Saukko, ennen Nico Stenbergia ja Eetu Kuivalaa.
Huomenna Karkkilassa kaasutellaan MX1, MX2- ja MXC/A -luokkien SM-kilpailut.
Päivän täydelliset tulokset:
https://speedhive.mylaps.com/Events/1422356
Xracing