
Peku tietää
Täällä taas!
Oon ollut melkoisesti tien päällä. Lähin moikkaamaan Kirssin Juhoa Etelä-Amerikaan. Siel oli Dakar-ralli. Jouduinkin sit jotenkin Hondan tiimiin hommin, Fisu palkkas mut Juhon aisapariksi. Voi elämän kevät et oli duunia.
Varmaan näitte töllöstä kun Goncalves veti lipat jostain 150 kypän nopeudesta? Hitto mitkä pannut! Mä jouduin leipomaan Hondan takarungon kasaan tigillä. Mut Juho se vasta on äijä. Etuhäkkiin ei ollut varaosia, joteen Juho teki uuden häkin puusta. Juho on ollut entisessä elämässä puuseppä, joten puu on sille tuttu matsku. Vähänkö Goncalves ihmetteli sitä keulaa. Mut ei menny hyvin meidän toisellakaan kuskilla. Joan Bang Bang Barreda pannutti muutaman kerran ja homma loppu siihen et sitä hinattiin etepin maaliin. Hinattava ja hinaaja veti yhteen ja se oli sit siinä. Tiedättekö kuka on muuten Joan manageri? Se on Manolo ”iso leka” Barnes. Manolo on melkoinen manageri, se bamlas viimeksi Joanille miljoona-diilin. Ja nyt mä en skrivaa mistään Italian liiroista, vaan ihan oikeista euroista.
Nykä
Nyqvistin Artsi skidi, Antti ajoi hyvin motocrossia. Sit Antti lopetti. Näin Artsin MP näyttelyssä ja Artsi bamlas et Antti on aloittamassa uudestaan. Artsi oli lukenut jostain et on muotia hankkia asunto Espanjasta, jos jälkikasvu ajaa crossia.
- Mäkin hankin kämpän Mijaksesta, siitä Fugen vierestä. Pistin Antin tsöraamaan crossia Sipooseen ja lähin ite Espanjaan. Tää on tosi hyvä järjestely, mä nappaan San Miguelia altaalla ja Antti karaistuu Suomen talvessa, kertoi Artsi.
Toisaalta, Artsi sano et Suomen taso on niin surkea, et riittää jos poitsu treenaa kaksi viikkoa ja sit se on kärjessä. Se oli varmaan joku kliffa huuli?
Moni luulee tuntevansa Artsin, niin mäkin, mut oikeesti sitä ei tunne kukaan. Moniko teist tietää et Artsi on vetänyt seitsemän Päitsiä? Artsi on aina ollut oman tiensä kulkija, puukengillä tai ilman. Mä arvostan sitä, se on Stadin kundi niinku mäkin. Muistan kun tapasin ekan kerran Artsin. Se oli Leparin eli Leppäsuon Essolla. Ai ette tiedä mikä mesta sen on? Okei, KVG, tai miten se nyt sanotaan. Artsi saapui kaffeelle ja skabarit tietty perässä. Ne oli jahdannut sitä Larusta saakka, mutta sai kiinni vasta Essolla. Ne pani sitä rautoihin ja uhkaili, mut mitä totesi vanha mantsa-hanu?
- Mä en spennaa kuin pientä palkkaa ja Elannon makkaraa!
Skoudet oli vähän happamena.
Hugo ja Roni
Moniko muistaa biisin; ”ota kinkusta kiinni ja lähe Kaken kanssa rokkaamaan”? Bändi oli Kake Singers ja niitten menestysbiisi oli Mäntsälä mielessäin. Mullakin oli, kun kävin tsiigaamassa siellä mantsa skabaa. Iso vaalee, eli Tarkkalan Marko voitti miesten luokan. Silvaani voitti Sherpolla jotkut vajaatehoiset, mut ei siitä enempää. Kuumin skaba käytiin B1-skabassa. Pikku perkeleen, eli Laaksosen Markon jälkikasvu, eli Huugo veti kärjessä ja toisena oli Kojakin skidi, eli Kytösen Veskun poika Roni. Äijät veti kuin isäukot aikoinaan. Sekunttitaistelua. Sit Roni teki virheitä ja alkoi heittelemään lippoja. Se oli sit siinä ja Huugo keräsi potin.
On sanottava et noissa äijissä on meidän tulevaisuus. Meinaan Roni tsygäs vasta viikko sitten ekan mantsakisan. Roni voitti heti morgning C-glassen. Iiii pee se osallistui B-luokaan ja voitti senkin. On se äijä, ilman mitään mahtailua. Ilman sarvia ja hampaita, mä uskon et se pääsee vielä pitkälle. Jos mä skrivaisin mitä mä uskon siitä, niin se nousis sille kypärään. Oon siis mielummin hiljaa ja antaa skidin ajaa ihan rauhassa. Ilman mitään paineita. Mut sen vaan sanon, et jos noi junnut opettelis kieliä, niin se ois ihan sairaan hyvä juttu, se helpottaa talli hommia ja maailmalle pääsyä. Sen takia mäkin liikun joka paikas tosi suvereenisti, kun mä bamlaan härmän lisäksi espanjaa, enkkua, italiaa ja vähän ranskaa. Tosin vaan sen verran et voin tilata Lontoon puhelun…….. Mut on sekin jotain.
Adios, hasta luego!
Peku
----
Peku jatkaa pakinasarjaa Peku tietää. Peku pakinoi sivuillamme kerran kuukaudessa (tai silloin kun selviää, toim.huom). Peku tietää, hän ei spekuloi. Pekusta on moneksi ja monesta on Pekuksi. Peku on ajanut kilpaa lähes kaikissa mahdollisissa moottoripyörälajeissa. Motocross, enduro, roadracing, trial ja jäärata ovat hänelle tuttuja lajeja. Maarataakin on tullut kokeiltua matkan varrella. Peku siis tietää, tai ainakin omasta mielestään, sillä Pekulta tulee yleensä vastaus kysymättä