sytkäkäyrän muutos

Kirjoittaja: SAMI LEPOKORPIKTM EXC 250 pyörästä pitäisi löytyä sytytyskäyrän muutos piuha tankin alta. Manuaalin mukaan CDI-boxilta lähtee gr-bl ja gr väriset piuhat jotka yhdistetään tai irroitetaan....Noh, omastani löytyy kyllä nippu vähän joka värillä varustettua johdon pätkää, mutta ei noita.

Mistä olette omaa sytytystänne muuttaneet ?
Ja onko sillä käytännön merkitystä harrasteajossa?

Kirjoittaja: TOM NORDMANSe on se johto (vaalea banaaniliitin) joka kulkeutuupi siihen sytytysyksikköön. Muut piuhat matkaavat muualle koneeseen. Johto auki=Soft ja kiinni=Power.

Kirjoittaja: TUOMAS MÄKINENJa puhehan on -07 mallista.

Kirjoittaja: Jarkko KainulainenEi mullakaan se värikoodaus muistaakseni natsannut kaikilta osin, mutta siinä johtonipussa jossa se valkea pyöreä liitin on ei ole muita liittimiä. Eli ei pitäisi olla vaaraa sekaannukseen. Siihen väliin ainakin itse kytkimen laitoin ja testien mukaan sillä on jopa vaikutusta.

Kirjoittaja: Jarkko KainulainenSen verran lisäisin että kokemukseni mukaan (ja myös manuaalin), piuhat kytkettynä = performance curve ja aukikytkettynä soft. Vakioasetus on performance ja piuhat kiinni.

Kirjoittaja: HUOLTO-KAKSIKKO J-P LAINE OYMoi!
Siellä tankin alla on sellaanen liitin ,jossa on "hyppylanka"
laita sen tilalle vaihtokytkin ohjaustankoon nii ilo alkaa....
Kytkin kiinni säyseämpi teho
Kytkin auki rajumpi teho

J-P