Renkaiden vaihto..
4.11.2002 - 10:01
|
Kirjoittaja: Mikko LatvalaJoo tarvis pientä vinkkiä piikkirenkaiden vaihtoon..alksin vääntelemään piikkipyöriä paikoilleen ja eturenkaan sainkin vaihdettua melko helposti... mutta #¤%¤&&/ takarenkaan vaihto oli aika epätoivoista!!joten pientä vinkkiä kehiin takakumin vaihdon helpottamiseksi
Foorumit
- Kirjaudu tai rekisteröidy kirjoittaaksesi kommentteja
Kirjoittaja: Mikko LatvalaKiitokset neuvoista!harmi vain että lumet suli pois ennen ku pääsin kokeilemaan piikkipyörillä..
Kirjoittaja: Kari WalleniusEdellisen tapaan, ja vielä ajokamppeet (polvarit+saappaat) päällä, niin ei tarvitse neiteillä ja varoa itseään..
Kirjoittaja: JUHANI TERVAKANGASPari vinkkiä jotka voivat helpottaa asentamista on kun laittaa lukkopihdin vanteeseen siten että renkaan reuna painuu keskemmälle vanteen uraa. Toisella pihdillä voi lukita renkaat siten että rengas ei nouse vanteesta sitä mukaan kuin toiselta puolelta laittaa paikalleen. Tällä keinolla saa usein ne tarvittavat millit käyttöön että rengas menee paikalleen. Toinen konsti on pitää rengasta esim. pannuhuoneessa lämpöisessä että kumi notkistuu. Viimeinen vinkki on tosiaan nuo hyvät rengasraudat. Raudat on oltava tarpeeksi ohuet että ne menee hyvin vanteen ja renkaan väliin. Kokemuksesta voin sanoa että "halpatuontikaupoista" harvoin saa hyviä rautoja. Sitten vain malttia kyllä se paikalle menee .
Kirjoittaja: Alar MozolevEi siinä muu ei auta kun kunnon rengasraudat ja saippua tai fairya reunaan, ne kun ovat sellaisia jäykkärunkoisia