GasGas ...tuilee jälleen!!!
Kirjoittaja: Tuomo MatilainenNonnii! Syyskuussa napista härvelin sammutin. Painepesurilla pesin ja eilen ei lähteny käyntiin. Tulppa irti ja kipinä kateissa! Ei iske ei!!
Mitä arvoja pitäisi tulla jos mittailis ohmi-mittarilla puolan ja sen sytkäboksin? Pyörä on siis EC250 vm.-97.
Totuuden nimessä tein vähän remonttia pyörään ja magneettokopan alla oli ihan sikana ruostetta ym. törkyä. Putsailin niitä sitten pois GRO-mönjällä mitä maahantuoja suositteli. Tuon jälkeen ei kipinää enää näkynyt. Jos joku nyt muistaa/tietää miten noita puolia/bokseja mitataan ja mitä lukemia sieltä pitää tulla niin kiitoksen suuren olen velkaa. Ja sitten vielä kuinka lähellä se anturi pitää vauhtipyörää olla?.
Mitä opimme tästä? Ei ...tana ikinä kosketa jos vehkeet pelaa!!
- Kirjaudu tai rekisteröidy kirjoittaaksesi kommentteja
Kirjoittaja: Tuomo MatilainenKirjallisuuden mukaan kokusa:nin vehketiä pitäis olla ? En muista mitä niissä luki. Ovat tällä hetkellä 320km päässä.
Kirjoittaja: Tuomo MatilainenLöyty!! Eli hätä ohi. Sain just tietää et hovi-asentaja oli kipunan löytäny. Tolkuton määrä "sköntsää" pois virtavehkeistä ( siis vielä sen lisäks mitä minä otin ), piuhat kiinni ja rätinä alko.
Kohta pääsee taas jäälle, eli espanjalaiset on ihan hyviä jätkiä taas hetken. Kiitoksia vastanneille!
Kirjoittaja: Timo TähkäpääVarmista virtapään maadoitus lohkoon. Vaikkapa karhunkieltä kaikkiin vastinpintoihin, staattori, pohjalevy, lohko.
Kirjoittaja: Timo TähkäpääMikä virtalaite ec:ssä on?
Kirjoittaja: EERO HUUSKONENKäytä se magneetto irti ja puhdista se kunnolla. sitten kannattaa katsoa se sammutusnappi ettei siellä ole jotain likaa joka johtaa virran suoraan runkoon. Omassa Gas Gas:sa meni kerran pesussa vettä sinne.
Kirjoittaja: Tuomo MatilainenJuu lelut on levällään. Purin virtavehkeitä irti jotta niitä olis helpompi, jos pystyis, mittailla. Magneetto ja sytkäpuolen käämit (miksä niitä nyt sit sanotaan) on vielä paikallaan. Pitänee repiä tuo magneetto irti ja putsata ihan "sillä siisti" tyyliin. Tuo sammutuskatkaisija oli irti jossain vaiheessa kun vikaa jäljitin. Ei vaikutusta.
Miten yleistä tuo sit oikein on että noita puolia bokseja palaa/pimenee?. Mulle on sanottu että voi mennä laakista jos polkee ilman tulppaa. Eli olen välttänyt tätä.
Ruostetta ym. kökköä oli kopan alla tod. paljon. Ihme että yleensä pyöri. Kipinä oli kylläkin heikko, mutta lähti aina laakista käyntiin ja pysy käynnissä. Jopa tyhjäkäynnillä. Eli en vaivannut itseäni sillä.
Kiitoksia vinkistä ja neuvoista. Vielä jos joku tietää onko nuo puolat, käämit, boksit mitattavissa ja mitä lukuja pitäsisi saada niin hattua nostaisin. Jonkun verran nääs maksaa nuo uudet hilut.........