Söderberg taisteli ensimmäisen MM-osakilpailunsa läpi - ICE1RACING silmätikkuna

10.04.2011
Bulgarian Sevlievosta käynnistyneessä motocrossin MM-sarjassa taisteltiin ensimmäisistä pisteistä – kauden avauskilpailun MX1-luokassa voitti Clément Desalle ja MX2-luokan voitto meni Ken Roczenille.
Kolmen urheilijan edustuksella suomalainen motocross otti aimo harppauksen eteenpäin, vaikka suoritukset jäivätkin vielä ICE1RACING:n kuljettajien Ludde Söderbergin ja Toni Erikssonin omasta tasosta. ICE1RACING –talli keräsi paljon huomiota varikolla ja Kimi Räikkösen kysyjiä riitti.

Motocrossin MM-sarja avattiin loistokkaalla Sevlievon radalla Bulgariassa. MX1-luokan kärkipaikan otti haltuunsa Clément Desalle komealla toisen erän erävoitolla ja ensimmäisen erän toisella sijallaan. Toiseksi jäi samoilla pisteillä ensimmäisen erän voittanut Steven Frossard ja kolmanneksi kauden ensimmäisessä taistossa jäi Jonathan Barragan.

MX1-luokan suomalaisedustus jäi harmittavasti eilispäivän harjoituksiin, jossa Toni Eriksson loukkasi hypyn alastulossa oikean jalkansa. ”Jalkaa yritettiin eilen puuduttaa, jotta se olisi kestänyt iskuja, mutta ei. En pysty varaamaan painoa jalalle, joten ajaminen oli ikävä kyllä tänään mahdotonta”, harmittelee Eriksson.

MX2-luokassa suomalaisvärejä oli tuplaten, viime vuonna MM-areenoille debytoinut Harri Kullas sai Ludde Söderbergistä kirittäjän sarjaan. Tulosvastuu on vielä vahvasti Kullaksen harteilla, mutta Söderberg huokuu intoa. ”Jostain on aloitettava. Ensimmäiseen erään mahtui harmittava kaatuminen, muuten olen tyytyväinen suoritukseen. Toki kirittävää riittää, mutta yritetään saada alkujännitys siirrettyä vauhtiin, niin eiköhän sitä askelittain nousta sijoituksissakin”, summaa Söderberg.

MX2-luokan ensimmäisen osakilpailun molemmat erät voitti Ken Roczen, toiseksi eniten pisteitä sai Tommy Searle ja kolmanneksi jäi Jeffrey Herlings. Harri Kullas sijoittui kaiken kaikkiaan kahdenneksitoista ja Ludde Söderberg 27:nneksi.

”Viikonloppu oli mielenkiintoinen. Toki olisi ollut helpompi alku, jos pojat olisivat saaneet ensimmäiseen kisaan ajot omalle tasolleen, mutta ensimmäinen on nyt saatu alta pois. Alkujännitys toi varmasti vähän yliyrittämistä, joka kostautui virheinä”, kokoaan tiimipäällikkö Kari Tiainen. ”Saimme paljon hyvää palautetta viikonlopun aikana ja oli ilo huomata, että meidät otettiin vastaan motocrosskiertueella varteenotettavana tallina. Kiinnostus toimintaamme kohtaan on suurta, mikä antaa tietysti lisäpotkua toimintaamme. Ihmettelijöitä riitti ja Kimin kyselijöitäkin – olemme omaleimainen tiimi, jolla on tekemisen meininkiä.”

Ice1Racing tiedotus

Kommentit

Kirjoittanut Nii, 11.04.2011, 04:58
Itse olen sitä mieltä että mikä järki on tässä tiimissä?
Kirjoittanut kaikkea hyvää, 11.04.2011, 10:38
Toivottavasti kaikki onnistuu tulevalla kaudella ja tiimin toiminta kehittyy. Tällaisella tasolla tarvitaan tiimin yhteishenki korkealle ja tiiminvetäjien pyyteentöntä panosta urheilijoille.
Kirjoittanut oh-hoijaa, 11.04.2011, 12:08
näkyy olevan aikasin porukka liikkeellä...iltalääkkeen vaikutus varmaan loppunut, kun pitää klo.04:58 herätä kommentoimaan...
No, joka tapauksessa onnea tiimille tulevissa kapinoissa!
"alku aina hankalaa, lopussa seisoo", tai jotain sinnepäin ;)
Kirjoittanut hmm, 11.04.2011, 18:25
En kyllä itse muista näin äkkiseltään yhtään kokonaan uutta tiimiä joka olisi ollut heti alusta asti huipulla.. tiimin kunnollinen käynnistyminen vaatii paljon työtä!
Kirjaudu sisään kommentoidaksesi.
Kirjaudu
> Rekisteröidy > Unohtuiko salasana

info@xracing.fi   -   jani.hovi@xracing.fi   -   © 2009-2012 www.xracing.fi   -   Motocross varaosat ja tarvikkeet myy 24MX.fi
Image 01
Image 01
Image 01