Kuuma ilta Bercyssä

30.10.2011
Illan voittaja Kyle Chisholm.
Vihellyskonsertteja, kontakteja ja tiukkaa kilpailua. Kaikkea tätä oli toinen ilta Bercyn supercrossissa.
Lauantai on perinteisesti tapahtumarikkain ja kuumin ilta Bercyn supercrossissa, eikä tämäkään vuosi tuonut siihen poikkeusta. Illan pudotuskilpailun toisessa lähdössä Ranskan Gregory Aranda menetti pidon takarenkaasta, jonka johdosta hän muutti rajusti ajolinjaansa ensimmäisen kurvin jälkeen. Arandan takarengas osui Justin Barcia etupyörään ja Barcia kaatui. Tämän jälkeen Barcia ajoi hiljaa eteenpäin ja jäi odottamaan Arandaa. Arandan tullessa ohittamaan Barciaa kierroksella, kiilasi amerikkalainen hänet ratavallin päälle, eikä laskenut ranskalaista jatkamaan matkaa ennen kuin lähdön muut kuljettajat olivat ohittaneen Arandan. Barcia ajoi ratavarikolle tämän jälkeen ja Aranda seurasi perässä, haluten ottaa mittaa Barciasta nyrkein. Honda kuljettaja ajoi kuitenkin matkaan varikolle, Arandan päättäessä mennä makaamaan keskelle rataa, jotta kilpailu keskeytettäisiin. Järjestäjät kuitenkin saivat tilanteen rauhoitettua ja erä pääsi jatkumaan loppuun.

Ranskalainen yleisö odotti vihoissaan Barciaa radalle, kun kuljettajat järjestäytyivät finaalin lähtöä varten. Odotti oli kuitenkin turhaa, sillä Barcia päätti jättää finaalin ajamatta. Finaalin lähdön otti nimiinsä Mike Alessi, ennen perjantaina toiseksi ajanutta Kyle Chisholmia. Kaksikko taistelikin voitosta tiukasti, kunnes Chisholm päätti viimein yrittää ohittaa Alessia radan tunneliosuudella. Kaksikko osui hieman yhteen ja Alessi ajautui heinäpaalin ja betoniseinän väliin, menettäen samalla pelin kärkisijojen suhteen. Chisholm ajoi finaalin voittoon, ennen eilen voittoon ajanutta Eli Tomacia. Kolmanneksi ajoi kotiyleisön suureksi riemuksi Aranda, ennen Nick Weyta.

Finaalin jälkeen Barcia ilmestyi radalle juontajan haastatteluun, jossa hän kertoi olevansa pahoillaan tapahtuneesta. Yleisö ei ollut ymmärtäväinen, vaan vihellyskonsertti saattelikin hänet radalta pois.

Jani Hovi / Xracing

Kommentit

Kirjoittanut crf150, 30.10.2011, 10:54
Hyvä pojat,EI NÄIN!
Kirjoittanut jp-racing, 30.10.2011, 13:04
Hyvä pojat, JUURI NÄIN!! oli meinaa lahdessa jotenkin nii laimea meno että oksat pois, yleisö ei oikein meinannut kunnolla olla mukana ja aino "draama" oli pyrtsin kaatuminen kärjestä ja kavereitten pelien hajoamiset. Taas kun pelkästään kattoi Bercyä netistä niin oli jo kotonakin iha fiiliksissä kun katsomossa meni aaltoa ja kaikille kuskeille hurrattiin(paitsi bangbang:D)
Kirjoittanut KTM, 30.10.2011, 16:01
Joo joo! näin pitäis mennä meilläkii! show-meininki ja yleisölle katottavaa. Ens vuonna ku ne jenkit taas tulee nii palkataa eriksee suomalaisia b-kuskeja, jotka sitte jättäytyy kierroksella ja kiilaa yks kerrallaan niitä jenkkejä radan sivuun. Jälkeepäi saadaa sit viel kattoo nyrkkeily-ottelua suomi b-kuskit vs jenkit. Ompa jännittävää!
Kirjoittanut Timo, 31.10.2011, 01:41
juuri näin ! täysin sama mieltä jp-racing kanssa. Lahdessa tuntui kisa suorastaan tylsältä.
Kirjaudu sisään kommentoidaksesi.
Kirjaudu
> Rekisteröidy > Unohtuiko salasana

info@xracing.fi   -   jani.hovi@xracing.fi   -   © 2009-2012 www.xracing.fi   -   Motocross varaosat ja tarvikkeet myy 24MX.fi
Image 01
Image 01
Image 01