Jäsenten välisiä kilpailuja koskeva sääntökohta muuttunut

05.05.2011
Suomen Moottoriliiton Urheilusäännöstön jäsentenvälisiä kilpailuja koskeva sääntökohta 06.4.1 on muuttunut.
Aiemmin sääntökirjassa ollut viittaus ”ajajalisenssin pakollisuudesta” on poistettu vuoden 2011 sääntötekstistä.
Vaikka sääntö on muuttunut, on järjestävä taho edelleen vastuussa järjestämästään toiminnasta.

Suomen Moottoriliiton jäsenyhdistysten kannattaa edelleen varmistaa riittävä vakuutusturva kaikille järjestämäänsä toimintaan osallistuville henkilöille.

Moottoriliitto suosittelee, että kaikki jäsenten välisiä kilpailuja järjestävät jäsenyhdistykset huolehtivat, että kaikilla toimintaan osallistuvilla harrastajilla on SML:n jäsenten välinen kertalisenssi, nuorisolisenssi, rajoitettu tai kaikki lajit sisältävä vuosilisenssi.

Moottoriliiton jäsenyhdistykset vastaavat omista toimintatavoistaan, joten yhdistykset ovat vastuussa järjestetystä toiminnasta myös mahdollisissa tapaturmatilanteissa.

Liikennevakuutus on edelleen tulkinnanvarainen

Yleisestä käsityksestä huolimatta liikennevakuutus ei automaattisesti korvaa jäsenten välisissä kilpailuissa sattuneita tapaturmia. Liikennevakuutus on tulkinnanvarainen, sillä käsite ”liikenteeltä eristetty alue” on asiaa käsittelevän tahon tulkinta vallinneesta tilanteesta, eikä liikennevakuutuksen korvaavuus ole tästä syystä aina varmaa.

Koska Suomen Moottoriliiton tiedossa on konkreettisia esimerkkejä
liikennevakuutuksen tulkinnanvaraisuudesta, kehottaa Moottoriliitto, että yhdistykset vaativat jäsenten väliseen kilpailutoimintaansa osallistuvilta harrastajilta lisenssivakuutuksen. Lisenssivakuutus on vakuutusyhtiön sopimuksen ja vakuutusehtojen mukaan sellainen, että se korvaa aina myös jäsenten välisissä kilpailuissa sattuneet tapaturmat.

Moottoriliiton näkemyksen mukaan moottoriurheilutoimintaa tulee järjestää sellaisella alueella, jossa ei ole riskiä ulkopuolisen liikenteen, mukaan lukien jalankulkijoiden, joutumisesta kilpailualueelle ilman, että järjestäjä voi puuttua tilanteeseen ja varmistaa, että onnettomuuksilta vältytään.

Tapahtuma-alueen tulee siis olla valvottu ja eristetty niin hyvin, että kyseisiä vaaratilanteita ei pääse syntymään. Jäsenten välistä kilpailutoimintaa ei siis kannata järjestää siten, että se voidaan tulkita tapahtuvan muun liikenteen joukossa.

Liikennevakuutuslakia uudistavan työryhmän, alkuvuodesta 2011, julkaisemassa toisessa lausuntopyynnössä on alustavasti linjattu, että tulevaisuudessa liikennevakuutuksen korvaavuus muussa kuin tieliikenteessä (sen varsinaisessa merkityksessä) tulisi pienentymään tai poistumaan kokonaan.

Näin ollen on tärkeää, että moottoriurheilulla on toimiva vakuutusjärjestelmä, jonka turvin moottoriurheilua voi harrastaa myös sellaisessa tilanteessa, jolloin liikennevakuutuksen kaltaisia tuotteita ei ole enää käytettävissä. Liikennevakuutus tuo siis harrastajille lisäturvaa epäselvän tilanteen vallitessa, mutta Moottoriliiton näkökulmasta ainoa, varmasti korvaava vakuutus on lisenssin tapaturmavakuutus. Ajajalisenssejä suositellaankin kaikille moottoriurheiluharrastajille.

Suomen Moottoriliiton tiedotus

Kommentit

Kirjoittanut Jippikajee!, 05.05.2011, 10:57
Hyvään suuntaan on asiat menossa! Ps. Mikä rata kuvassa on?
Kirjoittanut Jani Hovi, 05.05.2011, 11:03
Kuvassa on Alavuden rata.
Kirjoittanut Law&order, 05.05.2011, 11:21
Ns. pakotettu sääntömuutos. Mutta toki tosi hyvä asia tälläkin tyylillä läpi runnottuna.
Kirjoittanut jep_jep, 05.05.2011, 11:27
suosittelee ja pohjola sanoo

Miten Suomen moottoriliitto ry:n kilpailulisenssi korvaa liikennevahinkoja?

Kilpailulisenssiin liittyvä tapaturmavakuutus ei korvaa liikennevakuutuslain mukaisia liikennevahinkoja, vaan muita tapaturmia.

Moottoriajoneuvo ei ole liikennevakuutuslain mukaisessa liikenteessä, kun sitä käytetään kilpailu-, harjoitus- tai kokeilutarkoituksiin liikenteestä eristetyllä alueella. Koska Suomessa olevat moottoriurheiluradat ovat sellaisia, että sivullinen voi päästä alueelle, Liikennevahinkolautakunnan ratkaisukäytännössä ei niiden ole katsottu olevan eristettyjä muusta liikenteestä. Tästä syystä esimerkiksi motocrosspyörän kuljettajan vahingot korvataan pyörälle myönnetystä liikennevakuutuksesta, jos hän kaatuu ja vammautuu ajoharjoittelun tai kilpailun aikana.
Kirjoittanut nii-in, 05.05.2011, 14:45
sehän tässä on, että suomen maassa ei taida olla ensimmäistäkään tapausta jossa moottoriliiton lisenssivakuutus olisi korvannut senttiäkään. Eikä siitä edes saa palautusta vaikka kuski loukkaantuisi tammikuussa ja joutuisi lopettamaan kilpailun koko loppukaudelta.
Kirjoittanut niin niin, 05.05.2011, 18:43
Voisiko joku kirjoittaa kansantajuisesti,miksi pitää ottaa lisenssivakuutus.Jäsenmaksut ja osallistumismaksut ovat ymmärretty,mutta tuplavakuutus ei.
Kirjoittanut Luuseri, 05.05.2011, 19:18
Ei tätä asiaa pysty selvittämään kansantajuisesti, olen luovuttanut otteeni tämän vakuutusasian ymmärtämisestä. Sitten näkee, jos jotain sattuu
Kirjoittanut Rookie, 05.05.2011, 21:15
Kirjoittanut Harrastelija, 05.05.2011, 21:28
Kirjoittanut jep_jep, 06.05.2011, 06:22
ei tainnut Hymk vielä tietää tuolloin asiasta kun ollut aikahiljaista tiedotus, meidänkin kerhosta poistettiin tuo kertalisenssivaatimus sarjacrosseihin kun liikennevakuutuskorvaa siellä..
Kirjaudu sisään kommentoidaksesi.
Kirjaudu
> Rekisteröidy > Unohtuiko salasana

info@xracing.fi   -   jani.hovi@xracing.fi   -   © 2009-2012 www.xracing.fi   -   Motocross varaosat ja tarvikkeet myy 24MX.fi
Image 01
Image 01
Image 01