Enduron SM-päätös Mäntsälässä

07.09.2011
Mäntsälän ympäristössä ajettava XXXVI Kärhänlenkki on enduron SM-sarjan päätöskisa.
Ilmoittautuminen kilpailuun on jo alkanut ja vilkastuu lähipäivinä ja erityisesti Nummelassa ajettavan Nostotalkoot SM-enduron jälkeen. Ilmoittautuminen Kärhänlenkille päättyy 15.9 ja kilpailu ajetaan 25.9.

Kilpailu edustaa luonteeltaan perinteistä Suomi-enduroa, jossa miesten taidot ja kestävyys sekä pyörät testataan vaativissa olosuhteissa. Suomalaiset enduroajajat ovat tällä maailman kärkeä. Varsin monen heistä toivotaan osallistuvan mahdollisuuksiensa mukaan kauden kotimaiseen päätöskisaan.

Mäntsälän Moottorikerhon MP-jaos, joka vastaa kilpailun järjestämisestä toivoo osallistumisilmoituksia hyvissä ajoin. Nummelan kisan jälkeen on kilpailijoilla vain viisi päivää aikaa ilmoittautua. Kun ”paperihommat” on tehty, voi rauhassa keskittyä
pyörän laittoon ja kilpailuun valmistautumiseen. - Meillä alkaa kaikki olla jo valmista. Vain pientä hienosäätöä tarvitaan reitillä vielä, mutta se kyllä täyttää SM-kisavaatimukset, kilpailunjohtaja Pekka Aalto kertoo

- Endurokisa ei ole vain ajamista, sillä huoltoporukoiden lisäksi tulee kilpailua seuraamaan myös merkittävä määrä yleisöä niin maastoon kuin kilpailukeskukseen. Ravintola- ja ruokahuoltopalvelujen järjestämistä helpottuisi merkittävästi, jos
kisaan aikovat ajajat ilmoittatuvat huoltojoukkoineen hyvissä ajoin. Ruokatilaukset ja on tehtävä jo ennen kuin ilmoittautuminen päättyy.


Kilpailukeskus on Etevan toimitiloissa Riihenmäentiellä lähellä Mäntsälän keskustaa. Ensimmäiset kilpailijat lähtevät kello 9 ja heidän arvioidaan olevan maalissa klo 14 aikaan.
Kärhänlenkillä ajetaan SM avoin, SM 125, SM 250 ja SM 250 4t luokat sekä joukkueiden SM-luokka ja veteraanicup luokat V40 ja V50.

Teksti: Mäntsälän Moottorikerhon tiedotus
Kuva: Xracing

Kommentit

Kirjoittanut Lassi, 09.09.2011, 14:55
Kärhänlenkin reitti on monipuolinen. Oheisessa linkissä reittiesittely MK6:

http://www.youtube.com/watch?v=hdRMBsvmBbQ

Tervetuloa Mäntsälään !
Kirjoittanut Lassi, 18.09.2011, 18:44
Kirjaudu sisään kommentoidaksesi.
Kirjaudu
> Rekisteröidy > Unohtuiko salasana

© 2009-2012 www.xracing.fi
Image 01
Image 01
Image 01